Jövő héten dönt a kormány Matolcsy György javaslatára arról, hogy szükségesek-e még további egyenlegjavító intézkedések – mondta a Hír TV Rájátszás című műsorában a kormányszóvivő. Giró-Szász András hangsúlyozta: a magyar kormány álláspontja továbbra is az, hogy mindent megtegyen azért, hogy Magyarország kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól.
– Az Európai Unió azt mondja, hogy markánsan 3 százalék alatt kell lenni a hiánynak, nyilvánvalóan a nemzetgazdasági miniszter úr feladata, hogy a jövő heti kormányülésre eldöntse, hogy szükséges-e még lépések bevezetése ahhoz, hogy a hiány 2,9, esetleg 2,7 legyen 2013-ban – közölte a kormányszóvivő.
Matolcsy György október 17-én jelentette be, hogy a kormány hét újabb lépésről döntött, amelyek összesen 367 milliárd forint értékű kiigazítást jelentenek a jövő évi költségvetésben
A szükségesnél több megtakarítást várt el Magyarországtól az Európai Bizottság – mondta a Magyar Nemzetnek Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. elnöke. A szakember szerint Brüsszel hibásan számolt, amikor az első körben bejelentett magyarországi egyenlegjavító intézkedéseket kevésnek tartotta. |
Feltette kezét a bizottság
Az Európai Bizottság szerdai közlése szerint három százalék alatt marad a hazai GDP-arányos államháztartási hiány, ami azt jelenti, hogy hazánk kikerülhet a 2004 óta tartó túlzottdeficit-eljárás alól. Az EB-bejelentés az Orbán-kormány történelmi gazdaságpolitikai sikerét jelenti, hosszú harc volt, amíg a bizottság elfogadta a számokat.
Már „van papírunk is arról, hogy a magyar gazdaság jó úton jár” – fogalmazott a döntéssel kapcsolatban Orbán Viktor a Budapesten tárgyaló Enda Kenny ír miniszterelnökkel közös csütörtöki sajtótájékoztatóján, hangsúlyozva, hogy Magyarország az Európai Unió sikeres országai közé tartozik pénzügyi szempontból. Kifejtette: 2013-ban összesen öt olyan EU-tagállam lesz, amely képes csökkenteni az államadósságát, és az egyik ezek közül Magyarország. Azon országok száma pedig 10-12 között lesz, amelyek a következő évben képesek három százalék alatt tartani a költségvetési hiányukat, folytatta, rámutatva, hogy ezek között is ott van Magyarország. Ez a 2004-es uniós csatlakozás óta nem fordult elő, így „ez egy történelmi áttörés” az országnak – mondta a miniszterelnök. Véleménye szerint az Európai Unió és annak tagállamai is elismerik, méltányolják Magyarországnak és a magyar embereknek az elmúlt két és fél évben tett komoly erőfeszítéseit.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint az Európai Bizottság szerdai országjelentésében pozitív bizonyítványt állított ki a magyar gazdaságpolitikáról, ami egy hosszú harc eredménye. Úgy látja, jövőre megszűnhet a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás.
Az EU szerdai országjelentése nyílt elismerése annak, hogy a magyar kormány által meghirdetett munkahelyvédelmi akcióterv beváltja majd a hozzá fűzött várakozásokat – fejtette ki Rogán Antal.