Bár még javában tart 2024 „hajrája”, a cégvezetők gondolatban már ráfordultak a jövő év tervezésre. A munkavállalók első kérdése érthető módon az, hogy mekkora béremelésre számíthatnak – ám pont ezen a területen tapasztalja a legnagyobb bizonytalanságot a Prohuman Zrt., amely Magyarország piacvezető HR-szolgáltatójaként több száz vállalkozásnak segít munkaerőigénye kielégítésében.
A munkáltatók a béremelésekről szóló döntéseiket jellemzően az infláció mértékéhez igazítják. Idén nagyobb árszínvonal-emelkedést vártak, mint amekkora végül bekövetkezett, és magasabb béremeléseket terveztek be, ami azt eredményezte, hogy a reálbérek jobban növekedtek a vártnál – magyarázza Tóth Ágnes, a Prohuman vezérigazgatója. A prognózisunk szerint 2025-ben is lesz bérnövekedésre, de a cégek már óvatosabbak: átlagosan 7 százalék körüli béremelésben gondolkozik januártól, de talán reálisabb várakozás lehet az 5 százalékos bérkorrekció.
Nagy a szórás látszik szakterületenként. Például a versenyképes szakterületeken, mint a mérnöki pozíciókban vagy a magas szintű programozásban nagyobb bérnövekedés figyelhető meg. Az orvosok és nővérek béremelésére pedig kormányzati döntések miatt került sor.
A bérek mellett a munkahelyi környezet, a képzési lehetőségek és a munkavállalók elkötelezettségének növelése mind kritikus tényezővé váltak a munkaerő megtartásában és megszerzésében, sőt azt látjuk, hogy ezen tényezők egyre inkább motiválóbbak a munkavállalók számára – mondja Tóth Ágnes.
A teljes cikk a Világgazdaság honlapján olvasható.
Fotó: Krizsán Csaba / MTI