A Lehman Brothers 2008. szeptember 15-én ment csődbe. Ezen a napon kezdődött majd 10 évvel ezelőtt a globális pénzügyi válság. Pedig már egy évvel korábban William White kanadai közgazdász arra figyelmeztetett, a túlzott hitelezés óriási kockázatokkal jár. A jóslat valóra vált: a piacokon dominóeffektus indult be. A 30-as évek óta ez volt a legnagyobb recesszióval járó krízis, amelyen csak kormányzati mentőcsomagokkal tudtak úrrá lenni.
„A régi adósságokat új adósságokkal mentettük meg, ami abszurd. Az egész rendszer azért nem omlott össze, mert a jegybankok rátették a védő kezüket a pénzpiacokra. Ez azt jelenti számomra, hogy soha, ismétlem, soha nem tudunk kiszabadulni ebből a helyzetből, amelyben a központi bankoknak kell bennünket megmenteni a legrosszabbtól. Ennek nincs már többé köze a stabilitáshoz” – nyilatkozta Robert Halver a Baader Bank tőkepiaci elemzője.
A tízmilliárd dolláros mentőcsomagok ellenére, a vezető közgazdászok szerint 10 éve nem volt ilyen sebezhető a pénzügyi rendszer mint most.
„Mindig sebezhető lesz a bankrendszer. Gondolom nem abból az helyzetből érkezik, amelyben korábban voltunk. Kölcsönt adtak embereknek, akiket nindzsáknak hívtak, nem volt bevételük, munkájuk, vagyonuk. Nem adunk kölcsönt olyanoknak, akikről tudjuk, nem fizetik vissza, és ez a probléma vezetett a pénzügyi válsághoz. De szerintem ha megint lesz hitelválság, hasonló a 10 évvel ezelőttihez, az más területről érkezik. Komoly fenyegetést jelent a kiberbűnözés. A héten láttuk a TSB vezetőjét lemondani a szörnyű bankrendszer. Ha egy hekker bejut a bankrendszerbe, és kitörli tartalékokat, az igen súlyos rendszerhiba lenne” – állítja Garry White, a Charles Stanley gazdasági elemzője.
A válság időszakának brit pénzügyminisztere elsősorban a biztonság miatt fél.
„.... Szerintem, amire emlékezni kell, hogy hiba lenne, azt feltételezni, hogy egy újabb válság az elsőhöz hasonló módon robban ki. A következő talán egy kibertámadás vagy bármi lehet. Elterjedt nézet azonban, ami a pénzügyi rendszert illeti, hogy a pénzügyi rendszerek nagyon is hajlamosak a megrázkódtatásra, ha az emberek elveszítik a bizalmukat” – nyilatkozta Alistair Darling volt brit pénzügyminiszter.
A nemzetközi valutaalap vezetője is esősorban a bankrendszer sebezhetősége miatt aggódik.
„Mivel nem tudjuk, honnan jön a következő válság, továbbra is roppant figyelmesnek kell lennünk, különösen, ami az árnyék bankrendszert illeti, különösen a pénzügyi technológiák játszanak szerepet a pénzügyi rendszerben, szem előtt tartva a stabilitást” – állítja Christine Lagarde a Nemzetközi Valutaalap, az IMF vezérigazgatója.
Christine Lagarde szerint aggodalomra adhat okot az is, hogy a kereskedelmi korlátozások és a védővámok fékezik a növekedést. Ráadásul a vállalati hitelek, valamint az államadósságok mértéke a Lehmann Brothers csődje óta majdnem a duplájára, 70 milliárd dollárra nőtt. A jegybankok számára nem áll rendelkezésre olyan pénzügyi eszköz mint 2008 után. A törökországi és az argentin gazdasági válság is ennek a tünete - figyelmeztet a 10 évvel ezelőtti jóslat megfogalmazója.