A Világgazdaságnak Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkára összegezte, hogy milyen cél érdekében hozott döntéseket a kormány.
– A nyugdíjasoknak havonta egy bizonyos összegig visszaadjuk az áfát a tejtermékek, a zöldségek és gyümölcsök vásárlása után. Bevezetjük a GYED és CSED adómentességét, két lépcsőben duplájára emeljük a családi adókedvezményt és bevezetjük a két- és háromgyermekes édesanyák teljes, életük végéig tartó jövedelemadó-mentességét is. Ez példa nélküli és egyedülálló program, óriási segítséget jelent az érintetteknek – mondta. Ehhez hozzátette: fontos, hogy mindezeket a költségvetés bírni fogja, ez nagy kiadás, de ezt a gazdaság ki tudja termelni.
Az adómentességet az anyák, az áfa- visszatérítést a nyugdíjasoknak úgy biztosítják, hogy közben tovább csökken a költségvetési hiány és az államadósság. Gerlaki Bence szerint a cél is egyértelmű, a kormány visszaadja azt, amit a háború és energiaválság okozta infláció megevett. A dinamikus reálbéremelkedés mellett ezt a bejelentett intézkedések is segíteni fogják olyan fontos társadalmi csoportok esetében, mint a nyugdíjasok és a családok. Az anyagi biztonság ösztönözheti a gyermekvállalást, a termékenységi ráta emelkedését. Ez nemzeti érdek.
Az ellenzéki sajtó részéről több kritika is érte az intézkedéseket. Vannak akik a bürokratikus terheket kritizálják, mások azt állítják, kevés segítséget jelent a nyugdíjasoknak az intézkedés. Az államtitkár szerint elkeserítő ez a mentalitás.
– Azt látjuk, hogy vannak, akiknek semmi sem jó. Mindenkinek azt tanácsoljuk, hogy a magyar emberek, a magyar családok érdekeit nézzék. Érdekes volt látni, hogy az intézkedéseket a parlamenten belüli és a parlamenten kívüli ellenzék sem tudta érdemben kritizálni, ezért egyes újságírók próbálkoztak meg ezzel a feladattal. A kormány lejáratása érdekében pedig, a részletszabályok ismerete nélkül, olyan adatokat használnak, amelyek nem felelnek meg a valóságnak. A nyugdíjasok esetében például – jobb híján – a bonyolult adminisztrációt hozták fel a részletek ismerete nélkül! De el kell őket keserítenem: ez egyáltalán nem igaz, hiszen mindössze egy kártyát kell majd felmutatniuk – magyarázta.
Gerlaki Bence emlékeztetett arra, miszerint a nyugdíjsasok esetén például egy lapban az jelent meg, hogy ez havi hatszáz forintot jelentene számukra. Ez a valóságtól igencsak messze áll, ráadásul csak a tej fogyasztással számol, miközben a visszatérítés a tejtermékek egészére vonatkozni fog.
– A számok makacs dolgok. A nyugdíjasok számára havi mintegy 10-15 ezer forintot jelenthet az áfa visszatérítése. Kikérjük a nyugdíjasok nevében, hogy a bejelentést követően már csalással és visszaéléssel vádolják meg őket egyes kormánykritikus újságírók. Ez minősíthetetlen magatartás! – hangsúlyozta. Az államtitkár reagált a személyi jövedelemadó-mentességet ért kritikákra is. Szerinte az is képtelen feltételezés, hogy az szja-mentesség kis segítséget jelent. Itt is érdemes a tényeknél maradni.
– Csak a kétgyermekesek esetében az adómentesség lépcsőzetes bevezetése a negyven év alatti 110-120 ezer anyának 120 milliárd forintot jelent, a negyven-ötven év közöttiek esetében 210-230 ezer anyának 230 milliárd forintot, az ötven-hatvan év közötti 210-230 ezer anyának 248 milliárdot, a hatvan év feletti anyáknak, akik 100-110 ezren vannak pedig 124 milliárd forintot. Ez érdemi és jelentős segítség – ismertette a számokat.
Az államtitkár arról is szólt, hogy a három gyermekesek esetében kétszázmilliárd forint marad 200-250 ezer anya „zsebében”. Ezt nem lehet minimális támogatásnak nevezni, főképp úgy, hogy az apák továbbra is igénybe vehetik a családi adókedvezményt a gyermekek után.
– Csak egy példa: két átlagbért kereső kétgyermekes anya és apa esetében a két kedvezmény több, mint 2,2 millió forint kedvezményt jelenthet 2026-tól – tette hozzá.
Forrás: Világgazdaság
Fotó: Kocsis Zoltán