Minőségi pálinkát csak jó alapanyagokból lehet készíteni, idén azonban jelentősen nőttek a gyümölcsárak. A termelők jövőre drágulásra számítanak.
– A nagyon száraz nyár, a kevés eső, illetve a tavaszi fagyok sok gyümölcsöt vittek el. Főleg ez emelte meg a pálinka árát és emiatt csökkent a forgalom – tette hozzá a Téti Pálinkafőzde Kft. jövedéki ügyintézője, Marozsán Anita.
Két éve szabad otthon is pálinkát főzni, ennek hatása tavaly még nem volt érezhető, de idén már kevesebb alkohol fogyott a boltokban.
– Az adózott olcsóbb égetett szeszes italok forgalma egyértelműen azért csökkent, mert a helyébe az otthon főzött, adózatlan párlat került, a másik ok pedig, hogy mivel az elmúlt évben nőtt a pálinkapiac hazánkban, így vélhetően a fogyasztás is nőtt – mondta Barabás Attila, a Győri Likőrgyár Zrt. vezérigazgatója.
– A minőségi árura továbbra is fennáll az igény, a silány minőségűt viszont nem keresik. A 37 fokos alkoholszint már erősebbnek számít, a gyengére kisebb az igény. A nagyon kommersz áru abszolút nem kell – jelentette ki egy győri vegyeskereskedő.
A pálinka és az egyéb szeszes italok januártól tovább drágulnak, mert 10 százalékkal nő a jövedéki adó.