A politikus ugyanakkor úgy látja: a devizaalapú kölcsönszerződések hibás termékek, amelyeknek feltételeit a bankok önállóan szabták meg. Szerinte éppen ezért most az a helyes lépés, ha a kormány időt ad a pénzintézeteknek arra, hogy önállóan módosítsák, kijavítsák ezeket a hitelszerződéseket.
„Ha nem állnak elő olyan javaslattal, ami elfogadható a devizahitelesek számára, azon elvek szerint, amiket mi egyértelművé tettünk, hogy körülbelül úgy kell járni egy devizahitelesnek is, mint aki forinthitelt vett fel abban az időszakban, ha nem állnak elő ilyen javaslattal, akkor természetesen a kormány tesz előterjesztést vagy a kormánypárti frakció tesz előterjesztést, és november 1-je után a parlament ezt el fogja fogadni” – fogalmazott a Fidesz frakcióvezető-helyettese.
A Gulyás Gergellyel készült interjút 20 óra 5 perctől a P8-ban láthatják.
Ismert, a Fidesz–KDNP visegrádi frakcióülésén adtak ultimátumot a bankoknak a kormánypártok, később Orbán Viktor a pénzintézetek erkölcsi kötelességének nevezte, hogy önként módosítsák a devizahitel-szerződéseket az ügyfelek javára.
Róna Péter közgazdász szerint a felvételkori árfolyamon kellene forintosítani a devizahiteleket. Szerinte az átváltást meg lehet úgy is oldani, hogy ne legyen hatással a forint árfolyamára.
A Simor András vezette jegybank is felelős lehet azért, hogy kamatemeléssel riasztották el az adósokat a devizahitelek forintosításától a bankok – mondta el az mno.hu-nak Boros Imre. A közgazdász hozzátette: a pénzintézetek most is ragaszkodnak extraprofitjukhoz. A jövőben az állami, vagy legalábbis magyar többségi tulajdonú bankrendszer jelenthet megoldást.