Az előzetes adatoknak megfelelően 3,9 százalékkal bővült a magyar gazdaság a második negyedévben – közölte a statisztikai hivatal, amely ma tette közzé a részletes adatokat. Az építőipar 19 százalékot meghaladóan bővült, de nőtt a mezőgazdaság teljesítménye is. Gyorsult a beruházások növekedési üteme is, és a háztartások fogyasztása is a GDP növekedését segítette.
Nyolc éves csúcsot döntött meg a magyar gazdaság növekedése az idei első hat hónapban. Az ipari termelés és az építőipar bővülése mellett ehhez a Központi Statisztikai Hivatal szerint a kiskereskedelmi forgalom növekedése is alaposan hozzájárult. „Az ilyen ütemű növekedés mindenképpen jelentősnek mondható, jelzi a háztartások fogyasztásának a növekedését és nyilvánvalóan pozitív hatással van a nemzetgazdasági teljesítményre, a GDP-re is” – mondta Szabó Péter, a KSH főosztályvezetője.
Felülmúlta a várakozásokat
Az első félév 3,9 százalékos GDP növekedése a piaci elemzők várakozásait is felülmúlta, így az idén már mindenképp 3 százaléknál nagyobb lesz a gazdasági növekedés a szakértők szerint. „A piaci várakozások többsége is 3 és 3,3 százalék között van, tehát egyértelműen mindenki felfelé módosította az elmúlt időszakban a magyar gazdaság idei évre vonatkozó növekedési kilátásait: az év elején még 2 százalék körül volt ez az érték, most már 3 százalék fölött van. A következő negyedévekben várhatóan a gazdasági növekedés dinamikája lassulni fog, tehát ez a 3,9 százalék valószínűleg vissza fog jönni 3 és 3,5 százalék közé, de az egész évet tekintve a 3 százalék feletti növekedés egyre biztosabbnak tűnik” – mondta Tóth Gergely a Buda-Cash Brókerház vezető elemzője.
A bruttó hazai termék (GDP) változása Magyarországon, 2003-2014. I. félév |
Fotó: MTI |
Varga Mihály kiegyensúlyozottságról beszélt
A nemzetgazdasági miniszter szerint fontos, hogy a gazdaság fellendülésével újabb munkahelyek jöhetnek létre és hogy a lakossági fogyasztás is beindult. „A beruházások több mint 20 százalékos növekedése is optimizmusra ad okot, hiszen ez azt jelenti, hogy a jövőben fejlesztések lesznek, és ha fejlesztések lesznek, az azt jelenti, hogy lesz több munkahely. A növekedés mellett az államháztartás hiányát tartani tudtuk, 3 százalék alatt maradt. Külön örömteli, hogy a lakossági fogyasztás nyolc éve nem volt ilyen magas, 2,4 százalékkal növekedett. A növekvő jövedelemből a lakosság egyre többet költ, ezzel is segítve a hazai piacra termelő szolgáltató kis- és középvállalkozókat” – mondta Varga Mihály.
A nemzetgazdasági miniszter kiemelte azt is, hogy a magyar gazdaság növekedése volt a legmagasabb a 28 uniós tagállam között az előző év azonos időszakához képest.
Nőtt a kiskereskedelmi forgalom is
A kiskereskedelmi forgalom 2,3 százalékkal nőtt júliusban. A statisztikai hivatal adatai szerint a forgalom növekedési üteme az élelmiszer-fogyasztás lassulása miatt jelentősen elmaradt a júniusi 4,1 százaléktól. Visszaesett az élelmiszer-eladások volumene, a nem élelmiszer jellegű termékek értékesítése viszont bővült.