Az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának elnöke hangsúlyozta: az új földtörvénybe számos olyan feltételt szabnak, ami megnehezíti, hogy külföldiek magyar termőföldhöz juthassanak 2014 után.
Font Sándor kifejtette: az igazi változás, hogy megszűnik a teljesen nagyüzemi logika, hiszen a bérelhetőség felső határa 300 hektár, a tulajdonlási határ pedig 1200 hektár lenne. „Ez félelmetesen nagy változás ahhoz képest, amilyenek eddig voltak a birtok- és tulajdonviszonyok” – fogalmazott. Mint mondta: a lehetőséggel nem mindenki tud élni, hiszen olyan feltételt is szabtak, hogy csak az vásárolhat termőföldet, aki először is földműves, de 20 kilométernél nem lakik messzebb, mint az eladásra felkínált termőföld elhelyezkedése.
Az agrár-szakpolitikus korábban a Magyar Nemzetnek azt nyilatkozta: egy újonnan felálló állami hivatal előzetes engedélyére lesz szükség minden egyes termőföldbérleti és -adásvételi szerződés életbelépéséhez, s miután alapszabály, hogy földet csak az eladásra kínált birtoktól legfeljebb húsz kilométerre lakó földműves vásárolhat, kizárt, hogy életbe tudnának lépni a zsebszerződések.
Forradalmi változás előtt
Mint ismert, az Orbán-kormány száműzné a zsebszerződéseket, és a helyi gazdák kizárólagos tulajdonába adná az őket megillető földeket. A miniszterelnök péntek reggeli interjújában azt mondta az új földtörvényről, hogy a kabinet az erről szóló döntését a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének javaslatára hozta meg.
Hiába azonban a forradalmi – nagybirtokot korlátozó – változás, még ma is rengeteg tévképzet kötődik a családi gazdaságokhoz és a szövetkezetekhez.