A Mintamenza program 2010-ben Békés megyében indult. A Vidékfejlesztési Minisztérium országossá bővítené. A miniszter szerint nem biztos, hogy a pörkölt irányába kell elmozdulni, de Fazekas Sándor szerint a zsákos porleves biztosan nem a jövő útja a közétkeztetésben. A tárcavezető úgy számol, hogy akár 5-10 százalékos megtakarítást jelenthet, ha a menzák a helyi gazdáktól szerzik be az alapanyagot.
„Olcsóbb tud lenni a beszerzés mindenképpen, hiszen hogyha a termelőtől vásárolunk, akkor ott nem szükséges a kereskedelem – fogalmazott Fazekas Sándor. – De miért is lenne szükség a kereskedelemre akkor, ha mondjuk egy adott faluban van a menza, és ugyanott van mondjuk egy krumpliföld, amin egy gazda termeli a zöldséget? Nem kell kereskedőt beiktatni, ez a helyi értékesítés, feldolgozás vonalán megoldható” – mondta a tárcavezető.
A miniszter szerint így frissebb és nyomonkövethetőbb élelmiszer kerül a gyerekek tányérjára. Az Állami Számvevőszék elnöke azt mondta, hogy mivel a közétkeztetés közügy, így a jövőben itt is ellenőrzik majd a közpénzek felhasználását.