2024. 11. 22. Péntek Cecília napja
Jelenleg a TV-ben:

Napindító

Következik:

Napindító 09:30

Gazdaság

Ennyivel emelnék a minimálbért és a bérminimumot

3,4 százalékkal emelné a minimálbért és a bérminimumot is a kormány. A nemzetgazdasági tárca államtitkára ezt a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács ülésén jelentette be. A munkavállalók képviselői kevésnek tartják az emelést, a munkaadói oldal viszont azt mondta, egy drasztikus emelés munkahelyek megszűnésével járna. Ha a kormány elfogadja a javaslatot, a minimálbér 105 ezer, a bérminimum pedig 122 ezer forintra nő 2015-ben.

Több szakszervezet el sem ment, mások pedig kivonultak a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács üléséről, ahol a jövő évi bérekről tárgyaltak. „3,4 százalékos minimálbér- és bérminimum-emelésben sikerült megállapodni, ami azt jelenti, hogy a minimálbér 105 000 forintra emelkedne, a garantált bérminimum pedig 122 000 forintra” – közölte Modori László, az NGM helyettes államtitkára.

A tanácskozáson a munkavállalói oldalt a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége képviselte. Pataky Péter felszólalásában azt hangoztatta, hogy a jelenlegi emelést mindaddig nem tudják elfogadni, amíg nem éri el a KSH által közölt létminimum összegét. „Ha és amennyiben 150 000 lesz a minimálbér, ennek a nettó tartalma 68 250 forint. Ez 19 250 forinttal kevesebb mint, a tavalyra számított létminimum. Hogy idén mennyi lesz a létminimum, nem tudjuk. A szakképzettséget igénylő munkakörökben dolgozók nettó tartalma 79 300 forint lesz, ez 8200 forinttal kevesebb, mint a létminimum. Tisztelt tanács, ez botrány” – fogalmazott Pataky Péter.

A civil oldal képviselői is a létminimumhoz viszonyítják a minimálbért. „Mi mindenképpen üdvözöljük és támogatjuk a minimálbér növekedését, hiszen nagyon fontos az, hogy a nettó összeg közelítsen a a létminimumhoz, amelyet a KSH határoz meg, jelenleg 87 500 forint. Ha nézzük a különböző kedvezményeket, kafetériát, családi adókedvezményt, ez az összeg közelítő” – vélekedett Szendrei Róbert, a Nemzeti Együttműködési Alap Tanácsának elnöke.

A munkáltatók megfelelőnek tartják az elképzelést. Hangsúlyozták: az emelkedés a munkáltatók számára tartható, így a dolgozóknak nem kell munkahelyek megszűnésétől tartaniuk. „Nagyon fontos szempont, hogy a meglévő munkahelyek megmaradjanak. Olyan béremelést elrendelni kötelező erővel, amelyet a vállalkozások nem tudnak kifizetni, az kontraproduktív döntés lenne. Vezethetne ahhoz, hogy munkahelyek szűnnek meg, vezethetne ahhoz, hogy a cégek nem tudják tevékenységüket tovább folytatni, vezethetne ahhoz, hogy nem munkahelyek növekedéséről és megtartásáról, hanem a munkahelyek megszűnéséről kellene tárgyalni” – mondta Zs. Szőke Zoltán, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségének (ÁFEOSZ) elnöke.

Beran Ferenc atya a Magyar Katolikus Egyház részéről a munkanélküliségi ráta drasztikus csökkenésére hívta fel a figyelmet. „2010-ben, ahogy előbb hallottuk, 11,8 százalék volt a munkanélküliség, amely most lecsökkent 7,4 százalékra. Ez nagyon nagy dolog, és ahogyan én tájékozódtam, körülbelül 200 ezer fő munkához jutását segítette, ezt kell mérlegelni” – hangsúlyozta.

Bár a tárgyaláson megállapodás nem született, a kormány már december 22-én tárgyalhat a javaslatról. „Már igazából minden határidőn túl vagyunk. Úgy gondolom, hogy ez is az elkötelezettséget jelzi részünkről, hogy továbbra is azon dolgozunk, hogy ezt a megállapodást aláírjuk. Ha nem sikerül, a kormánynak megvan a törvényi kötelezettsége. Természetesen akár aláírjuk a megállapodást, akár nem, mi ezzel a tartalommal készítettük elő a kormány-előterjesztést a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről” – nyilatkozta az NGM helyettes államtitkára.

A minimálbér a kétezres évek eleje óta megnégyszereződött, és csak az elmúlt négy évben majdnem harmincezer forinttal emelkedett. Ha a kormány is elfogadja a tervezetet, akkor jövőre további 3,4 százalékkal nő a minimálbér és a bérminimum is.

Idén egyébként 2,9 százalékkal nőttek a bruttó és a nettó átlagkeresetek is a KSH adatai szerint. A családi kedvezmények figyelembevétele nélkül nemzetgazdasági szinten 153 500 forint volt a nettó átlagkereset. A versenyszférában dolgozók létszáma enyhe emelkedést mutat, a foglalkoztatottság alakulásában a közfoglalkoztatásnak van jelentős szerepe, a közfoglalkoztatottak száma ugyanis 45 ezer fővel bővült tavaly októberhez képest.

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

Komoly fejlődés tapasztalható a magyar-kazah gazdasági kapcsolatokban  + videó

Komoly fejlődés tapasztalható a magyar-kazah gazdasági kapcsolatokban + videó

"Magyarország és Kazahsztán együttműködése egyértelmű sikertörténet, és most ennek az együttműködésnek egy ugrásszerű növekedése előtt állunk, hiszen hosszú előkészítő munkát követően több jelentős magyar vállalat is komoly beruházásokat fog végrehajtani Kazahsztánban." Így fogalmazott Szijjártó Péter.
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!