Egy miskolci család új autóra vett fel 3 és fél millió forint értékű frankhitelt 2007-ben. „56 ezer forintról indult, annyival kezdtük a havi törlesztőrészletet, és 116 ezernél vagyunk most jelenleg.” A bank a felvett összeg háromszorosát követeli rajtuk. Az asszony azt mondja: ha a svájci frank erősödése miatt tovább emelkedik a törlesztőrészlet, nem tudják kigazdálkodni. „Több mint 6 millió forintot fizettünk, amit kiküldött a bank, és még 3 millió 600 ezer forintot követelnek, holott 3 millió 500 ezer forintot vettünk fel annak idején. Úgyhogy még annyit követel, amennyit felvettünk. És fizettük 6 és fél évig a törlesztőrészletet” – mondta Strázsiné Rendik Katalin.
Több százezer devizahiteles nézi naponta a frank árfolyamának alakulását, az alpesi deviza ötödével ér többet, mint decemberben. A rögzített árfolyamú forintosításból nemcsak az autóhitelesek maradnak ki, hanem azok is, akik svájcifrank-alapú személyi kölcsönt vettek fel.
A 377 250 ezer szerződés autólízing vagy autókölcsön. Ha a forintosítás nem is, a banki elszámolás ezekre a hitelekre is vonatkozik. „Az elszámolás, amelyről márciusban, áprilisban tájékoztatják a bankok és lízingcégek az ügyfeleket, az autóhitelesek számára 10-15 százalékos tehercsökkenést hozhat. Tehát kisebbet, mint a jelzáloghitelesek számára. De mégis, a svájci frank erősödéséből származó törlesztőrészlet-növekedést ez részben kompenzálhatja” – hangsúlyozta Palkó István, a Portfolio.hu vezető elemzője.
Az autóhitel-szerződések fele idén, másik fele jövőre fut ki. A futamidőből nincs már sok hátra, ezért tömeges hitelbedőlés nem várható. „Arra számítunk, hogy nem fognak tömegesen visszakerülni autók, illetve csődbe menni az ügyfelek” – nyilatkozta Lévai Gábor, a Magyar Lízingszövetség főtitkára. Hozzátette, a lízingcégeknek is érdekük, hogy az adósok fizetőképesek maradjanak. Megoldás lehet, ha az ügyfelek a futamidő meghosszabbítását kérik.