Kovács Krisztina több mint 15 éve foglalkozik ingatlanok eladásával és bérbeadásával. Azt mondja, a válság alatt annyira pangott a piac, hogy az albérletek közvetítése mentette meg a vállalkozását a csődtől. 2008 óta először zárta plusszal a hónapot.
Az albérleteknél az augusztus az év legforgalmasabb hónapja. Az egyetemisták ilyenkor keresnek maguknak bérlakást. Idén az adásvétel is élénkült. Júliusban a válságot követő időszak egyik legkiemelkedőbb hónapját zárta az ingatlanpiac a Duna House elemzése szerint: 22 százalékkal több lakást adtak el, mint tavaly ilyenkor. A teljes idei forgalom 14 százalékkal javult az egy évvel korábbihoz képest. Év végéig 100 ezer lakás cserélhet gazdát a tavalyi 83 ezer ingatlaneladással szemben.
„Általában 20-25 százalék volt az elmúlt időszakban a befektetők jelenléte a piacon. Két hónappal ezelőtt ez fölment egészen 33 százalékig. Ez azért van, mert a jegybanki alapkamat csökkenésével a betéti hozamok most alacsonyak, ez jó azoknak, akik hitelt szeretnének fölvenni, de akik megtakarítani szeretnének, azok ilyenkor tradicionálisan szívesen vásárolnak lakást” – mondja Rutai Gábor, a Duna House Holding Kft. pr- és elemzési vezetője.
A panellakások árában nincs eltérés Nyugat- és Kelet-Magyarországon. A téglalakásoknál már nagyobb a szórás: keleten 146 ezer forint a négyzetméterár, nyugaton 189 ezer. A fővárosban a budai és a pesti oldalon is nőtt a kereslet.
„Terület szerint nem lehet megmondani, hogy hol élénkült meg. Mindenütt, az egész városban. A belvárostól kezdve a külső kerületekig mindenütt megélénkült a lakáspiac. Elsősorban a hiteleknek tudható be. Jó hiteleket lehet kapni, már 5-6 százalék körüli kamatért” – közölte Lizicska Zsolt, az Ingatlanpartner Kft. ügyvezetője.
Az új lakások száma ötödével nőtt az első félévben a KSH adatai szerint, de a válság előtti szinttől az ingatlanpiac még messze van.