A hatályos uniós jogszabály kötelező minimumot ír elő a terület alapú támogatások csökkentésére. A tagállamnak a százötvenezer eurót meghaladó részt kell legalább 5 százalékkal mérsékelni, de az már saját hatáskörbe tartozik, hogy az összeghatár felett mekkora elvonást alkalmaznak.
Azoktól vonnának el pénzt, akik százötvenezer eurónál nagyobb összegű támogatásokra jogosultak. A pontos sávhatárokról és mértékről azonban még döntés. Az agrárgazdasági államtitkár a változtatást azzal indokolta, hogy ezzel segítik az ágazat hatékonyabb működését. „Az egészen biztos, hogy efölött legalább 5 százalékos elvonást kell alkalmazni, és nyilván a 100 százalék a maximum. Nincs még döntés, hogy az 5 százalék felett milyen támogatási határtól és hány százalékos lesz az elvonás” – mondta Czerván György.
Az elvonás a 1037 hektár feletti területeket érintené. A tervek szerint az összegeket vidékfejlesztésre, kisgazdaságok számára csoportosíthatják át. Az MSZP szerint ezzel a megoldással kisebb gazdaságok is kiszorulhatnak a támogatási rendszerből, amelyet nemzetközi példák is igazolnak. „A francia modell arról szól, hogy 5 százalékot vonnak el, és nem százat, megemelik az 50 hektár alatti gazdálkodók támogatást. Az egy normális dolog, hogy valamennyit elvesznek a nagyobbaktól, mert erősebbek, és odaadják a kicsiknek. Nem lehet úgy vidéket fejleszteni, hogy közben megszüntetem a munkahelyeket” – mondta Gőgös Zoltán, az MSZP szakpolitikusa.
Súlyos következményekről beszélnek az egyik érdekképviseletnél is. Nagy István szerint az elbocsájtások mellett a korábban megkezdett előre finanszírozott beruházások is leállhatnak. „Ennek az agrárgazdaságra a kihatása nulla. Úgy gondolom, hogy a nyereség és veszteség ágon nagyobb számok vannak a veszteség ágon. Én őszintén meg vagyok döbbenve, hogy a 20 százalékos foglalkoztatású magyar falvakban hogyan lehet stabil munkahelyeket teremteni? Egy ilyen lépéssel logikusan elbocsátások lesznek 15-20 ezer embert el kell küldeni mégpedig abból az ágazatból ahol legjelentősebb a foglalkoztatási arány, mégpedig az állattenyésztési ágazatból” – mondta a Mezőgazdasági Szövetkezetek és Termelők Országos Szövetségének elnöke.
A kormány pénteken tárgyalja a területalapú támogatási rendszerről szóló előterjesztésről.