Januártól olcsóbb lehet a sertés- és baromfihús. Az adócsökkentés a sertéstenyésztés fellendítésében segíthet a vidékfejlesztési miniszter szerint. Fazekas Sándor a Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kiállítás konferenciáján azt mondta, hogy 2020-ig a jelenlegi több mint kétszeresére, azaz 7 millióra kell növelni az állományt.
„A sertéshús, illetve húskészítmények, baromfihús és baromfihús készítmények áfájának a csökkentésére vonatkozó javaslatunk az áfatörvények, valamint adótörvények vitájával együtt fog majd a kormány és az Országgyűlés elé kerülni – közölte Fazekas Sándor. – Öt százalék a legalacsonyabb adókulcs, tehát ez az, amit megcéloztunk, és én örülök annak, hogy a Miniszterelnökség támogatja a vidékfejlesztési tárca elképzeléseit. A gazdaság fehérítése szempontjából, és az árak szempontjából is lényeges, hogy mekkora az áfa. Mi arra számítunk, hogy ez a fogyasztói árakban is jól látható lesz” – közölte a tárcavezető.
A forgalmi adó mérséklését a hús terméktanács évek óta szorgalmazza. „Egy biztos, hogy 5 százalékos áfáért csalni, fekete úton járni az eléggé nevetséges, vagy nem érdemes. 27 százalékért megkockáztatni, azért igen. Tehát ez azt jelenti, hogy lassan, de biztosan az ebben a szektorban dolgozók tehát, állatartó üzem, feldolgozó üzem, forgalmazó ezt előbb-utóbb érzékelni, tudatilag elfogadni fogja, és beáll a sorba” – véli Németh Antal, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.
Az adószakértő szerint nem feltétlenül a fogyasztók lesznek az áfacsökkentés nyertesei. „Az a nagy kérdés, hogy az áfacsökkentés haszna kihez jut, hiszen ezen kell osztozkodnia az előállítónak, a kereskedőnek és a fogyasztónak. Volt már Magyarországon áfacsökkentés, például a 25 százalék egy évig 20 százalékra csökkent, az általános adókulcs, de ennek nem látták a fogyasztók előnyeit, ellenkezőleg: kézen-közön, az adóalanyok kézen-közén eltűnt ez az áfacsökkentés” – mondta a Magyar Adótanácsadók Országos Egyesületének alelnöke. Vadász Iván kizártnak tartja, hogy a gazdaság fehéredéséből származó többletbevétel ellensúlyozza a 22 százalékpontos áfacsökkentés miatt kieső 200 milliárd forintot a költségvetésben.