A Kertész házaspár egyike azoknak a devizaadósoknak, akik pert indítottak bankjuk ellen. Ők azért fordultak bírósághoz, mert szerintük a pénzintézet egyoldalúan módosította a szerződésben foglaltakat. A kamatokra és kezelési költségekre hivatkozva rövid időn belül a háromszorosára emelkedett havi törlesztőrészletük. A Pécsi Ítélőtábla az adósoknak adott igazat, és érvénytelennek mondta ki a kölcsönszerződést. Ugyanígy tett a Szegedi ítélőtábla is egy másik adós ügyében. A Debreceni Ítélőtáblán ugyanakkor jogerősen pert vesztett egy hiteles, aki azt kifogásolta, hogy a bank egyoldalúan módosította a hiteldíjat. Az ügyben a Kúria mondja majd ki a végső szót november végén, ami a nemzetgazdasági miniszter reményei szerint akár precedensértékű is lehet.
„Nagyon bízom abban, hogyha komoly bírósági döntés születik, amit akár jogegységi döntésként is lehet majd használni, akkor erre alapozva a kormány is további lépéseket tud majd hozni” – mondta a nemzetgazdasági miniszter. Varga Mihály szerint a kormány azért nem döntött még az újabb mentőcsomagról, mert a devizahitelesek problémáját nem lehet csupán gazdasági eszközökkel megoldani „Mindenféle gazdasági megoldás hiábavaló, vagy felesleges lehet, hogyha ez nincs tiszta jogi keretek közé fektetve. Márpedig az elmúlt hetekben is több olyan devizahiteles-perben született döntés, ahol a hozott ítélet egymásnak ellentmond. Azt mondta a kormány, akkor adjunk lehetőséget arra is, hogy a jogi keretek tisztázódjanak.”
Mivel a kormánynak párhuzamosan kell jogi és gazdasági megoldást találnia, ezért a devizahiteles-mentőcsomag egyes részleteit több lépcsőben nyújtja majd be a kormány a parlamentnek – ezt már az igazságügyi tárca parlamenti államtitkára mondta a Hír TV-nek. „Először át kell tekinti azokat a jogi döntéseket és jogszabályokat, amelyek alapján ezek a nagyon különböző ítéletek megszülettek, és hogyha egységes jogi alapot tudunk teremteni, akkor utána lehet átfogó gazdasági megoldást keresni a károsultak megsegítésére” – közölte Rétvári Bence.
A kabinet munkáját nehezítheti az is, hogy az eddig nyilvánosságra került ítéleteken felül még több ezer devizahiteles áll perben a bankjával. „Én úgy tudom, hogy kétezer körül van ezeknek a száma, ebből hétszáz körül, amit én viszek. És egymás után fejeződnek be jogerősen. Teljesen különböző tapasztaltok vannak, van bizonytalanság” – mondta Léhmann György devizahiteleseket képviselő ügyvéd.
A nemzetgazdasági miniszter szerint amíg nem találnak átfogó megoldást, a bajba jutott devizahiteleseknek továbbra is rendelkezésére áll az árfolyamgát lehetősége, illetve a banki ügyfélsegítő program, amit bárki kezdeményezhet pénzintézeténél.