Repülőgépjáratra várakoznak az utasok a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtéren. Épp hogy elkezdődött a nyár, a megszokotthoz képest is többen panaszkodnak azok, akik repülővel akarnak utazni. A megnövekedett utasforgalom miatt egyre zsúfoltabbá vált az európai légtér.
Így az elmúlt hetekben egyre gyakoribbá váltak a késések a budapesti reptéren is. Többek között erre a problémára is megoldás lehet, hogy 20 év után újra magyar kézbe került a reptér.
Én abban bízom, hogy ahogy megtörténik a tényleges fizikai, tehát nem csak a pénzügyi technikai, hanem a fizikai átvétele is a reptérnek, akkor hirtelen a helyzet javulni fog.
– ezt még múlt héten mondta Orbán Viktor a Kossuth Rádióban. A miniszterelnök szerint nem csak a reptér üzemeltetőinek, hanem a légi közlekedés irányítóinak és a földi kiszolgálásnak is javulnia kell.
A magyar állam a Vincivel együtt ezt a repteret bizony megvette.
– jelentette be Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a társtulajdonos, francia Vinci Airport képviseletében Nicolas Notebaert vezérigazgatóval közösen.
A reptér az ország kapuja és elvitathatatlanul a legnagyobb mértékben járul hozzá a magyar turizmushoz. Nemcsak Budapesthez, hanem a belföldi turizmushoz, amire szükségünk van. Ahogy szokták mondani a turisztikai oldalon idejön valaki és elkölti a pénzé, annál jobb dolog nincsen. A gazdaságot is növeli, pénzt is hagy itt. A turizmus és annak fejlesztése egyértelműen jó üzlet
– hangsúlyozta a nemzetgazdasági miniszter, majd hozzátette, hogy az utasforgalom mellett az áru-forgalom szempontjából is kiemelkedő jelentőségű a reptér.
A vételár 3,1 milliárd euró volt, a hitel mögötte 1,44 milliárd euró – ismertette a vásárlás részleteit, így összességében 80 százalékos részesedést szerzett a magyar állam. Hozzátette: az üzemeltetést hozzáértő piaci szakemberekre bízzák, a társbefektető francia Vinci Airportra.
Szeretnénk kihasználni a Budapestben rejlő potenciált. Ehhez mindenféleképpen több kapacitásra van szükség. A közös tervezés elkezdődött annak érdekében, hogy a megfelelő beruházásokkal növekedni tudjunk. Elkezdtük a tervezést a kormánnyal közösen, ezek között szerepel a 2-es terminál fejlesztése, valamint a 3-as terminál megépítése is
– mondta Nicolas Notebaert, a Vinci Airport vezérigazgatója.
A tervek szerint a 3-as terminál 2032-re készülhet el. A jelenlegi közel 15 millióról 2028-ra 18 és fél millióra, 2030-ra pedig 20 millióra szeretnék növelni a forgalmat.
A miniszter kiemelte, a kormány feladatának tekinti a reptérre vezető út, tehát a gyorsforgalmi út, a vasút és a reptéren kívüli infrastrukturális fejlesztéseket is.