2024. 07. 27. Szombat Olga, Liliána napja
Jelenleg a TV-ben:

Hazahúzó

Következik:

Tusványos '24 03:00

Gazdaság

Az IMF nem változtatott globális világgazdasági növekedési előrejelzésén

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az előző, áprilisi előrejelzéséhez hasonló idei globális gazdasági növekedést vár kedden ismertetett legfrissebb felülvizsgált jelentésében, miközben több ország és térség GDP-növekedését fölfelé, illetve lefelé módosította. Magyarországgal nem foglalkozik a jelentés.

  • Az IMF nem változtatott globális világgazdasági növekedési előrejelzésén

A világgazdasági növekedés a 2020-as 3,2 százalékos csökkenés után idén 6 százalékkal nőhet a legújabb előrejelzés szerint, ami megegyezik az IMF áprilisban kiadott World Economic Outlook (WEO) prognózisával. A jövő évre vonatkozó várakozását ugyanakkor 0,5 százalékponttal, 4,9 százalékra javította a washingtoni székhelyű szervezet.

A fejlett országokban a tavalyi 4,6 százalékos gazdasági zsugorodás után idén 5,6 százalékos bővülés várható, 0,5 százalékponttal nagyobb az áprilisban vártnál. Az IMF a jövő évre vonatkozó adatot 0,8 százalékponttal, 4,4 százalékra vitte fel.

Az Egyesült Államok a tavalyi 3,5 százalékos gazdasági visszaesés után idén 7 százalékos, jövőre 4,9 százalékos gazdasági növekedéssel számolhat az IMF szakértőinek a legfrissebb számításai szerint. Áprilishoz képest az idei amerikai GDP-növekedést 0,6 százalékponttal, a jövő évit pedig 1,4 százalékponttal korrigálta fölfelé az IMF.

Az euróövezetben 4,6 százalékos GDP-csökkenést vár az idén az IMF, 0,2 százalékponttal nagyobb mértékűt az áprilisban jelzettnél. A jövő évi adatot 0,5 százalékponttal, 4,3 százalékra módosították fölfelé. Az euróövezet gazdasági teljesítménye 6,5 százalékkal csökkent tavaly.

Németország gazdasága az idei 3,6 százalékos növekedés után jövőre 4,1 százalékkal bővülhet a tavalyi 4,8 százalékos csökkenést követően. Az IMF az áprilisi előrejelzéséhez képest az idei adatot nem változtatta, a jövő évit ugyanakkor 0,7 százalékponttal feljavította.

Rontott az IMF a spanyol és a japán gazdaságok idei kilátásán. Spanyolország esetében 0,2 százalékponttal, 6,2 százalékra, Japán esetében pedig 0,5 százalékponttal, 2,8 százalékra vitte le becslését. Jövőre azonban jobban teljesíthet a két ország az áprilisban vártnál, a spanyol GDP várható növekedését 1,1 százalékponttal, 5,8 százalékra, Japánét pedig 0,5 százalékponttal, 3 százalékra javította fel az IMF.

A fejlődő és feltörekvő régiók gazdasága az idén és jövőre a fejletteknél nagyobb mértékben erősödik annak ellenére, hogy az idei várható növekedést 0,4 százalékponttal, 6,3 százalékra rontotta a valutaalap. A jövő évit ellenben 0,2 százalékponttal, 5,2 százalékra javította fel. A térség gazdasága tavaly 2,1 százalékkal zsugorodott.

A legfrissebb számítások szerint Kína 8,1 százalékos GDP-növekedést ér el az idén, 0,3 százalékponttal gyengébbet az áprilisban jelzettnél, jövőre viszont 0,1 százalékponttal nagyobbat, 5,7 százalékosat.

Az IMF India esetében módosította a legnagyobb mértékben áprilisi előrejelzését. Az indiai gazdaság az idén 9,5 százalékkal nő majd, ami az áprilisi prognózis 3 százalékpontos negatív módosítását jelenti. A jövő évi növekedést ugyanakkor 1,6 százalékponttal, 8,5 százalékra javították fel.

Oroszország gazdasága idén 4,4 százalékkal, jövőre 3,1 százalékkal nő. Az áprilisi várakozáshoz képest az idei évi előrejelzést 0,6 százalékponttal feljavították, a jövő évit viszont 0,7 százalékponttal rontották.

A világkereskedelmi forgalom a tavalyi 8,3 százalék esés után idén 9,7 százalékkal, jövőre 7 százalékkal bővül. Az idei adatot 1,3 százalékponttal, a jövő évit pedig 0,5 százalékkal feljavították az IMF szakértői. Idén a fejlett országokban a világkereskedelmi forgalom az áprilisi várakozáshoz képest 0,4 százalékponttal, 8,9 százalékkal, jövőre 0,7 százalékponttal 7,1 százalékkal nő. A fejlődő térség esetében az idei adatot 2,8 százalékponttal, 11,1 százalékra, a jövő évit pedig 0,2 százalékponttal, 6,9 százalékra módosították fölfelé az IMF legfrissebb jelentésében.

A Nemzetközi Valutaalap a fejlett országokban a tavalyi 0,7 százalékos infláció után idén 2,4 százalékosat, jövőre 2,1 százalékosat vár. Az ideit 0,8 százalékponttal, a jövő évit 0,4 százalékponttal módosították fölfelé az áprilisban várthoz képest. A fejlődő és feltörekvő régiók idei inflációs kilátását 0,5 százalékponttal, 5,4 százalékra, a jövő évit pedig 0,3 százalékponttal, 4,7 százalékra felfelé változtatták a kedden ismertetett jelentésben.

Az IMF az olajárváltozási-előrejelzését 14,9 százalékponttal módosította felfelé az idei évre és 3,7 százalékponttal ugyancsak felfelé 2022-re. Eszerint az idén az olajár 56,6 százalékkal nő a tavalyihoz képest, jövőre pedig 2,6 százalékkal csökken. A Brent, a Dubai Fateh és a WTI egyszerű számtani átlagára így a 2020-as 41,29 dollár után az idén hordónként 64,68 dollár, jövőre pedig 63,02 dollár lesz.

 

MTI

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

Az Unió szerint nem okoz problémát Ukrajna kőolajszállítási korlátozása

Az Unió szerint nem okoz problémát Ukrajna kőolajszállítási korlátozása

Nem áll fent probléma sem Magyarország, sem Szlovákia esetében amiatt, hogy Ukrajna kőolajszállítási korlátozást vezetett be az orosz Lukoil cégre – jelentette ki Olof Gill, az Európai Bizottság illetékes szóvivője Brüsszelben, az uniós végrehajtó testület szokásos napi sajtótájékoztatóján csütörtökön.
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!