Az EU és Kína kereskedelmi kapcsolatairól tárgyaltak diplomaták Szingapúrban. A pekingi vezetés nem csak abban reménykedik, hogy Európa átveszi az Egyesült Államok szerepét a kínai megrendelésekben, hanem szövetségest is keresnek a kereskedelmi háborúban Amerika ellen.
„A kínai export 60 százaléka az Egyesült Államokba irányul. Ezek jellemzően olyan termékek, amelyeket amerikai cégek gyártanak Kínában. Az amerikai kormányzat tehát közvetve a saját cégeire veti ki a büntetőadót, miközben a kínai termékektől való függésüket nem tudják érdemben csökkenteni” - mondta a kínai külügyminiszter.
Az amerikai kormányzat nyár elején vezetett be védővámot az acél- és alumíniumipari termékekre, ami önmagában is rosszul érintette a kínai exportot. Második körben viszont Trump további 220 milliárd dollár értékű büntetővámot is bejelentett.
„Amerika és Kína is csak profitált a globalizációból és gazdaságilag jól együttműködnek. Például globális szinten amerikai cégek kapnak több megrendelést, de az igényeket aztán Kínában készült eszközökkel elégítik ki. Az olcsó kínai termelés elsőszámú nyertesei pont az amerikai cégek voltak eddig. Például a legnagyobb amerikai bolthálózatok. A kereskedelmi háború általános áremelkedést jelent majd Amerikában és a középosztály azt nagyon hamar meg fogja érezni” - jósolja egy amerikai közgazdász.
Donald Trump az amerikai kereskedelmi deficitet csökkentené a védővámokkal. Erre viszont Kína is hasonló intézkedésekkel válaszol, ami az amerikai exportőröknek rossz. A kereskedelmi kamara szerint a kereskedelmi háború 2 és fél millió amerikai munkahelyet veszélyeztet.
„Amennyire lehetséges, el kell kerülni a totális kereskedelmi háborút. A nacionalista retorika, a katonai szemléletű gondolkodás a politikában lehet, hogy működik szavazatszerzésre, de a közgazdaságban nem” - mondja egy elemző.
Az amerikai kormányzat egyébként jelenleg azoknak az európai termékeknek a listáján is dolgozik, amelyekre ősztől büntetővámokat vezethetnek be.