„Amit eddig megismertünk, az nem más, mint nesze semmi, fogd meg jól.” A Gyurcsány-párt szerint nem lett volna szükség a devizahitelesek megmentésére, ha a kormányzati gazdaságpolitika nem gyengítette volna meg a forintot. Varju László arra már nem tért ki, hogy az árfolyam 2008-ban, Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején kezdett zuhanni. A svájci frank 30 forinttal került többe a 2010-es kormányváltáskor, mint amikor az adósok felvették a hiteleket.
De a szocialista Burány Sándor azonnal hozzátette, hogy az Orbán-kormány alatt 70 egységgel gyengült a forint. Az árfolyamveszteség költségeit az MSZP megosztotta volna az adósok, a bankok és az állam között. „Lehet a Magyar Nemzeti Bank szerepvállalásával is forrást találni erre a megoldásra, illetve maga a kormány is vállalhatna a költségvetés terhére ilyen megoldásokat, közvetlen módon is, hogy ő vállalja a terheket, és közvetett módon is, mondjuk kiterhelheti a bankokra, azzal, hogy ezt viszont a bankadóból leírhatja” – mondta Burány Sándor.
A Jobbik elnöke szerint súlyos társadalmi feszültséghez vezethet, ha a devizahiteleket piaci árfolyamon váltják át forintra. „Mi 2008-2009 óta, talán 2009 óta hivatalosan azon az állásponton vagyunk, hogy a devizahitelezés Magyarországon egyedül úgy oldható meg, hogy a felvételkori árfolyamon forintosítjuk a devizahiteleket” – mondta Vona Gábor.
Az LMP igazságtalannak érzi, hogy a forintosításnál nincs kedvezményes árfolyam, míg a végtörlesztésnél volt. „Az LMP a kezdetektől fogva igazságtalannak és kevésnek tartja, amit a kormány a devizahitelesek megsegítésére kíván tenni. Több alkalommal nyújtottunk be törvényjavaslatot, mindig lesöpörték. Egyrészt megkésett, mert négy évvel ezelőtt 265 forint volt az euró árfolyama, most 309 forinton számolják” – mondta Schmuck Erzsébet zöldpárti képviselő.
A Fidesz frakcióvezetője történelmi jelentőségűnek tartja a bankrendszer elszámoltatását. „2016. január elsejétől nem lesz devizahitel, a devizahitelek forintosításra kerülnek, ezért az árfolyamkockázat is megszűnik. Így tehát 2016 január elsejétől azok az emberek, akik ma devizahitelt fizetnek, 30 százalékkal alacsonyabb kamattal és törlesztőrészlettel, megszűnő árfolyamkockázattal, stabil kamatú forinthitellel kalkulálhatnak” – szögezte le Rogán Antal.
Rogán Antal azt kérte a kormánytól, hogy mielőbb nyújtsa be a banki hitelezés szigorításáról szóló törvényjavaslatot, amely a kormánypártok szerint az adósokat védi majd a bankokkal szemben.