Magyarországon a környező országokhoz hasonlóan az elmúlt évtizedekben folyamatosan nőtt a vadállomány okozta károk mértéke, amely jelenleg évente milliárdos nagyságrendű. Egyrészt a mezőgazdasági terményeket pusztítják, másrészt közúti baleseteket okoznak. „Nagyvadgazdálkodásunk feladata a nagyvadállomány egyedsűrűségének csökkentése olyan szintre, amely a lakossági és gazdálkodási konfliktusok minimalizálása mellett még egyensúlyi helyzetben tartható környezetével. Ennek eredményeként a vadkárterhek enyhülése is várható” – mondta Szabó Ferenc, a halászati és vadászati főosztály vezetője.
A hatvanas évek óta 13-szorosára nőtt az elejtett nagyvadak mennyisége. 2010 és 2013 között 290 ezer szarvast és vaddisznót lőttek ki. A szakemberek szerint azonban a vadállomány gyérítése már nem jelent megoldást a problémára. „A hatékony szabályozás érdekében valamennyi nagyvad esetében a nőivarú egyedek és a szaporulat szabályozásának szemléletét az esetenként indokolatlan védelmét szükséges megváltoztatni, illetve ki kell használni a többletlelövésből származó, vadhús értékesítéséből származó bevételeket” – fogalmazott Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke. Mindehhez jogszabályi változtatásokra van szükség, ezért 2015-ben a parlament elé kerül a vadászati törvény módosítása is. A vadászok már megfogalmazták javaslataikat, de szerintük további egyeztetésekre lesz szükség.
A vadásztársaságok számára a nagyvadak hozzák a hasznot, de az apróvadállomány növelése is fontos. Ehhez nyújt segítséget jövőre, hogy az uniós jogszabályok szerint a mezőgazdasági támogatások 30 százalékot zöldítésre – azaz például az állatok életfeltételeinek javítására – kell költeni.