Évente hatvanezer petpalack kerül a kukába vagy a gyűjtők mellé. A kormány betétdíjat vezetne be a pillepalackokra, amelyet visszakapna a vásárló, amikor elvinné a palackot a beváltóhelyre. A javaslat szerint ezzel el lehetne érni, hogy 60 ezer tonna műanyag ne kerüljön a szemétbe, így nem 35 év alatt telítődnének a hulladéklerakók, hanem tíz évvel később.
„Ha van rajta betétdíj, mint ahogy Horvátországban vagy Ausztriában, senki nem dobja el a petpalackot. A kereskedőnek nincs többletköltsége vele, ahogy a forgalmazónak, a gyártónak és a lakosságnak sincsen. Abban a pillanatban, hogy megiszom a vizet vagy az üdítőitalt a petpalackból, és visszaadom, visszakapom a 30 forintomat” – fogalmazott Illés Zoltán.
Drágulás?
Az ásványvízszövetség szakembere attól tart, az új rendszer miatt drágul a palackozott víz. „Egész Európának az a gyakorlati tapasztalata, hogy a hulladékgyűjtésnek a legdrágább módja az egyutas betétdíj. Semmi értelme nincsen, hogy egy meglévő, jól működő, jól fejlődő rendszert ennél sokkal drágábbra cseréljenek ki – közölte a Magyar Ásványvíz Szövetség és Terméktanács titkára, Bikfalvi Istvánné. – Valamilyen visszaváltó rendszert kell telepíteni, működtetni kell, ez kerül sokba. Ennek a működtetését ki fogja állni? Sem a kereskedők, sem a palackozók, sem az állam nem akarja, de valakinek muszáj. Hogy fog ez működni? Emiatt lesznek kénytelenek az előállítók és a kereskedők is árat emelni, amit a fogyasztó fog megfizetni.”
Megelőzés
A környezetvédők támogatják az elképzelést, ám azt mondják, a legfontosabb az lenne, hogy ne palackozott vizet, hanem csapvizet igyunk. „A világ egyik legélhetőbb tájegységén élünk, ahol nagyon jó az ivóvízminőség, mégis a világon az elsők között vagyunk palackozottvíz-fogyasztásban. A tudatos vásárlással, megelőzéssel kell elsősorban foglalkozni – mondja az Öko-Pack Nonprofit Kft. pr- és marketingvezetője, Hankó Gergely. – A betétdíjjal lehet a legnagyobb mennyiségű csomagolóanyagot visszagyűjteni. Emellett párhuzamosan megpróbáljuk minimalizálni az egyutas csomagolóanyag használatát, újra kell tölteni a csomaglóanyagot, a tudatos vásárlás a legfontosabb.”
Jelenleg a petpalackok mindössze 20 százalékát hasznosítják újra Magyarországon, a többiből nehezen lebomló szemét lesz.