1997-ben kezdte meg működését az ügyfelek lakáscélú megtakarításaira 30 százalékos állami támogatást adó lakástakarékpénztári rendszer. A pénz kezdetben szabad felhasználású volt, később szigorították, hogy csak lakáscélra lehet elkölteni. Lakáshitel-törlesztésre, felújításra, de bővítésre is igénybe vehető volt az összegyűlt összeg, illetve a mellette felvehető hitel.
A gazdasági bizottság fideszes elnöke szerint azonban a rendszer túl sokba kerül és nem szolgálja a kormány otthonteremtési szándékait, mert a pénzt gyakran nem lakásvásárlásra költötték, a közvetítő cégek pedig túl sok jutalékot könyvelhettek el az állami támogatás közvetítésével.
„2010 óta a négy lakástakarékpénztári szolgáltató mintegy 60 milliárd forintnyi extraprofitra tett szert. Nagyrészt éppen azoktól a magyar családoktól vette el, akik ezeket a lakástakarékossági formákat választották. Hiszen tudjuk az elemzések alapján, hogy jelentős, 20-60 ezer forintos szerződéskötési díjat és az átlagnál magasabb számlavezetési díjat kértek el” – mondta Bánki Erik.
A törvénymódosítás hatályba lépése előtt megkötött szerződéseket az állami támogatás megszüntetése nem érinti.
A szocialisták szerint egy jól működő rendszert szüntetnek meg.
„A legszélesebb köröket érintette és legszélesebb körben felhasználható volt, ha barmi aggályuk volt a rendszer működése kapcsán, akkor erről kellett volna vitatkozni, nem arról, hogy diktátummal szétverjék ezt a rendszert” – mondta Varga László, MSZP-s képviselő.
A Jobbik szerint a kormány a lakástakarékok felszámolásával magyarok tízezreibe rúg bele.
„Egy demográfiai tél közepén ilyen szinten belebabrálni életkezdési támogatásokba, lehetőségekbe ez nemcsak barbárság, hanem ez történelmi bűn, amit a történelem számon fog kérni Önökön. Ha valakinek nincs gyermeke, de van öngondoskodási szándéka, azt kutya kötelessége támogatni ebben” – mondta Z. Kárpát Dániel, a párt képviselője.
Szakértők szerint az öngondoskodásra és takarékoskodásra épülő lakáskasszáknak jelenleg nincs alternatívájuk – az évi maximum 72 ezer forintos állami támogatás hiányában azt már nem sokan fogják igénybe venni.
Kígyózó sorok
A lakástakarékok állami megszüntetésének hírére szerződés-kötési roham indult – a reggeli nyitás után sorokban álltak az emberek.
Új lehetőség után kell nézniük
A lakástakarékpénztári szektor az állami támogatás kivezetésével nem szűnik meg, de új lehetőségek után kell nézniük az ezzel foglalkozó cégeknek – erről beszélt a Fundamenta Lakáskassza Zrt. elnök-vezérigazgatója egy budapesti konferencián. Tátrai Bernadett elmondta, ma mintegy másfél millió szerződés van a piacon, ami azt jelenti, hogy nagyjából 2-3 millió ember élet- és lakhatási körülményein javít a rendszer. Hozzátette: az állami támogatás ugyan 60-70 milliárd forint kiadást jelentett az államkasszának, de a lakástakarékok 110 milliárd forintnyi bevételt is generálnak a gazdaságnak, tehát a büdzsé profittal zárt.