Egy kamiont például azért állították félre az ártándi határátkelőhelyen, mert kiderült, hogy a fuvarozó cégnek adótartozása van. „A főnök úr azt mondta, hogy van valami minimális adótartozás, hogy mi lesz tovább, nem tudom” – mondta a kamion sofőrje. A NAV központi ügyeletén megerősítették, hogy tartozik a cég. Ezt közölték a sofőrrel is.
A vállalkozás több mint 280 ezer forinttal tartozik az adóhatóságnak. A sofőr emiatt felhívta a főnökét, aki azt ígérte, hogy elviszi a határra a pénzt, és inkább fizet, hogy a kamion folytathassa útját.
Január óta gyakran előfordul ilyen eset. Az adósok nagy része általában a határon kifizeti a tartozást. „Akár néhány ezer forintról is beszélhetünk vagy több millió forintról is. A tapasztalatok azt mutatják, ha kisebb összeggel tartoznak az ügyfelek akkor azt többnyire a helyszínen azonnal kifizetik és rendezik. Ez is azt mutatja, hogy korábban nem igazán foglalkoztak ezzel, de most már rá vannak kényszerítve, akkor befizetik” – mondta Suller György Attila, a NAV vám- és jövedéki szóvivő.
Amennyiben valaki a helyszínen nem tudja rendezni az adótartozását, a pénzügyőrök lefoglalhatják az árut és a kocsit is. Az év eleje óta van lehetőségük a NAV munkatársainak akár közúti ellenőrzéskor is az adósokkal szemben foglalást végrehajtani. A járműre pedig elidegenítési korlátozást vezethetnek be. „Amennyiben később rendezi a tartozást, feloldjuk ezt a korlátozást. Amennyiben nem rendezi, abban az esetben végrehajtásra kerül sor és értékesítésre, elárverezzük a gépjárművet” – közölte Szabó János, a NAV főosztályvezetője.
Az ellenőrzések március elsején kezdődtek. Azóta a NAV országosan összesen 124 esetben több mint 227 millió forintot hajtott be ingóságok lefoglalásából. 256 esetben pedig önként fizettek meg az adósok mintegy 70 millió forintot az államnak.