Egy Csongrád megyei gazdaságban százmillió palántát nevelnek évente, a cég exportra is termel. A rekeszes technológiának köszönhetően a palánták a szokottnál gyorsabban fejlődnek. „Minden kocka el van vágva, külön ki lehet venni a rekeszből, a gyökerek nem sérülnek, tehát maga az ültetés után a növény startja sokkal gyorsabb, mint más technológiákkal. Ezzel nyilván koraiságot lehet nyerni, illetve hát a növénynek a stressz lényegesen kevesebb lesz” – mondta Dobos Ferenc, a Grown Group Palántanevelő Kft. ügyvezető igazgatója.
A 2020-ig tartó uniós költségvetési ciklusban több mint 12 milliárd forint jut közösségi forrásból mezőgazdasági fejlesztésre, a kormány a kertészetet kiemelt területnek tekinti – mondta a vidékfejlesztési államtitkár. „Amennyiben mi a lengyelekkel szeretnénk versenyezni, akár az orosz, akár az uniós piacokon, azokat a fejlesztéseket, amelyeket az elmúlt időszakban nem hajtottunk végre – és azért nem tudtunk végrehajtani, mert az európai uniós forrásokat nem ebbe az irányba határozták meg az előző kormányok –, azokat mindenképpen végre kell hajtanunk” – szögezte le Budai Gyula.
A Nemzeti Bank gazdasági növekedést serkentő, kedvezményes hitelprogramjában ma már az őstermelők és a családi gazdaságok is részt vehetnek. „Nagyon jó ötlet a két és fél százalékos hitel, ha e mellé be tudna érkezni egy uniós támogatás 40-50-60 százalékos intenzitású pályázati rendszerben, akkor tudna ez igazán nagyot szólni. Mert még megvan az a termelői bázis, vagy az a társadalmi alap, aki még igenis tudna erre fogékony lenni” – vélekedett Nemes Nagy János zöldségtermelő.
A kézi munkát igénylő kertészet támogatása munkahelyek ezreit teremtheti meg a kormány reményei szerint.