Csaknem kétmillió embernek van valamilyen közüzemi tartozása, a legtöbben a fűtés- és a vízdíjjal maradnak el. Tavaly csak a rezsicégek 350 ezer esetben kezdeményeztek hatósági behajtást.
„Pillanatnyi fizetési zavarba mindenki kerülhet, ilyen esetben halasztott fizetés áll ügyfeleink lehetőségére. Szerencsére, különösen a rezsicsökkentés óta a villanyszámla nem az a tétel, aminek a kifizetése lehetetlen lenne, hiszen egy átlagos számla 8000 forint, és 60 nap áll ennek a kiegyenlítésének a rendelkezésre” – mondta a Hír TV-nek Boross Norbert, az ELMŰ-ÉMÁSZ Csoport kommunikációs igazgatója.
Egy KDNP-s javaslat szerint a jövőben újabb adósmentő jogszabállyal segítene a kormány a bajba jutott embereken. A családi csődvédelem a rezsitartozást, hitelkártya-adósságot felhalmozó, vagy a fogyasztási kölcsönüket törleszteni képtelen családoknak nyújtana megoldás.
Önkéntes lenne a családi csődvédelem
„Más országokhoz hasonlóan mi is önkéntes belépést javaslunk, a törvényjavaslatban ez szerepel…” – Rétvári Bence Magyarország élőben című műsorunkban azt mondta: a csődvédelemmel az élhetne, akinek több a tartozása, mint a várható jövedelme, de emellett lennének összeghatárok is. Így azok nem csatlakozhatnának a programba, akiknek kevesebb a tartozásuk, mint amennyibe az adminisztrációs munka kerülne és azok sem kérhetnék a csődvédelmet, akiknek több 10 millió forintos kintlévőségük van.
„Ez a családi csődvédelem lehetőséget biztosít, hogy viszonylag hosszabb időszakon keresztül, amit tud, visszatörleszt (az adós), és teljesen együttműködik, ha nem titkolja el a jövedelmeit. Utána újból nulláról indulhat. Bár ha összeadjuk a törlesztőrészleteket, nem fog tudni minden adósságot teljes mértékben visszafizetni, de elengedésre kerül az adósságainak egy része, és másodszor is tiszta lappal indulhat az életében” – mondta a parlamenti államtitkár.
A KDNP-s törvényjavaslatnak van egy másik része is: minimum 5 éven át csődbiztos ellenőrizné a családok kiadásait, így megtiltanák például a drága nyaralást és a luxuscikkek vásárlását. Az Országgyűlés még idén dönthet a családi csődvédelem bevezetéséről, amely leghamarabb 2016-ban indulhat el.