A magyar fizetőeszköz hétfőn hároméves mélypontra gyengült az euróhoz képest, kedden is 320 forint közelében zárt. „A Magyar Nemzeti Banknak egészen világos árfolyampolitikája van: nincs árfolyampolitikánk, tehát nincs beavatkozási kényszer a Magyar Nemzeti Banknak” – még az ünnepek előtt nyilatkozta ezt a Nemzeti Bank elnöke. Matolcsy György már korábban is többször nyilvánvalóvá tette, hogy a jegybank nem avatkozik be. A Nemzetgazdasági Minisztérium pedig annyit közölt: a kormány úgy tartja, hogy az az optimális árfolyam, amely mellett a magyar gazdaság stabilan növekszik.
„Arról van szó, hogy az év végi, év eleji hetek mindig kicsit alacsonyabb forgalommal jellemezhetők. Ez azt jelenti, hogy egy-egy pénzpiaci megbízás jobban el tudja mozdítani az árfolyamokat. Ezt látjuk a forint és a többi térségi deviza esetében is. Tehát a forint nincsen egyedül ezzel a gyengélkedéssel” – mondta a Buda-Cash elemzője. Pálffy Gergely szerint a piacok a hónap közepére megnyugodhatnak. Addig azonban akár a 2012-es 324 forintos csúcsot is megdöntheti a forint a közös európai fizetőeszközzel szemben. Ez pedig sokakat kedvezőtlenül érint. „A forint leértékelődésével az állam adóssága forintban kifejezve nő ezáltal, hiszen euróban és dollárban is vettünk fel kölcsönöket a nemzetközi pénzügyi piacokról, és hát persze a magánszférában vannak még egyes lakossági személyek, illetve hát a vállalatokról sem szabad megfeledkezni, akiknek szintén van devizaadósságuk, és hát nekik is fájhat most ez a gyenge forint” – szögezte le az elemző.
A mezőgazdaság viszont haszonélvezője a gyenge forintnak. „Hárommilliárd euróval többet exportálunk egy évben, mint amennyi importunk van. Tehát az a többlet, amely a hárommilliárd euróhoz tartozik a forint árfolyamromlása okán, az nekünk többlet” – nyilatkozta Horváth Gábor, a Mezőgazdasági Szövetkezetek és Termelők Országos Szövetségének főtitkára.
Nem elhanyagolható az sem, hogy az orosz importtilalom miatt rengeteg áru ragadt az unióban, ami Magyarországot is eláraszthatná. A gyenge forint mellett azonban kevésbé éri meg külföldi árut behozni a hazai ellenében. „Tehát a magyar mezőgazdaság védettségét javítja ez a mostani árfolyam. Időközben pedig azon termékeknek, amiket mi el szeretnénk adni – és idén nagyon jó gabonatermés volt, aminek rossz az ára és exportra adjuk el –, ennek az árát pedig javítja” – tette hozzá a főtitkár.
A többi fontosabb valutával is szemben gyengült a forint. A dollárral 267, a svájci frankkal 265 forint körül kereskedtek kedden.