A Három Tenger Kezdeményezést lengyel tervek alapján 2016-ban hozta létre az Adriai-, a Balti- és a Fekete-tenger között fekvő 12 európai uniós tagország. Céljuk az volt, hogy észak–déli irányban összekössék közlekedési és energetikai infrastruktúrájukat, és ezzel gazdasági védszövetséget hozzanak létre elsősorban a szomszédos Oroszország ellenében.
A Bukarestben rendezett konferencián a lengyel miniszterelnök úgy vélekedett, hogy az Oroszország és Németország között épülő Északi Áramlat nevű gázvezeték erősíti az oroszok európai gázmonopóliumát. „Ez a vezeték lehetővé teszi, hogy Oroszország további 55 milliárd köbméter földgázt szállítson az európai piacra, ez így nem diverzifikáció, hanem a monopolhelyzet megerősítése” – jelentette ki Mateusz MoraWiecki.
Ennek ellensúlyozására a konferencián a 12 európai állam és Amerika arról döntött, hogy megerősítik energetikai együttműködésüket. Litván, lengyel és horvát kikötőkbe amerikai cseppfolyós földgáz érkezhetne, onnan pedig a többi tagállamba szállíthatnák.
„Az energiabiztonság nemzetbiztonsági ügy. A transzatlanti energiabiztonság minden szövetséges állam nemzetbiztonságát érinti. Az energiaexportot senki sem használhatja politikai nyomásgyakorlásra vagy más államok biztonsági fenyegetésére” – emelte ki Rick Perry, az Egyesült Államok energiaügyi minisztere a találkozón.
Az amerikai miniszter szerint jogos a kelet-európai államok félelme, mert Moszkva agresszív magatartása és a neki való kiszolgáltatottság a gázszállításokban okot ad erre.
A Három Tenger Kezdeményezés tagállamai kedden megegyeztek, hogy energetikai függetlenségük megőrzése érdekében még az idén létrehozzák közös pénzügyi alapjukat, 5 milliárd eurós kerettel, ebből finanszírozzák majd a közös közlekedési és energetikai projektjeiket. Például a Balti-tengertől az Égei-tengerig húzódó, magyarországi szakaszán Miskolcot és Debrecent érintő Via Carpatia autópálya-hálózat kiépítését.