A hús minőségét vizsgálja az ellenőr a budapesti vásárcsarnokban. November óta razziáznak élelmiszerboltokban, piacokon, éttermekben.
Az ellenőrzött áru 2 százalékát, azaz több mint 300 tonna élelmiszert foglaltak le és semmisítettek meg. A húsoknak, édességeknek rég lejárt a szavatosságuk. A kereskedőket megbüntették, de azt mondják, nem ez az elsődleges cél.
– Nem érdekünk feltétlen, hogy minél több büntetést és pénzt szedjünk be – mondta Kardeván Endre, hozzátéve: – Nekünk nem az a célunk, hogy büntessünk. Nekünk az a célunk, hogy olyan körülményeket teremtsünk az élelmiszerpiacon és az élelmiszer-biztonság területén, hogy nyugodtan mehessen be a vásárló bármelyik boltba – közölte.
A hús eredetét bizonygatja az egyik hentes: azt mondják, sok a csaló kereskedő a piacon, akik szintén magyarként árulják a húst, miközben más országból szerzik be az árut. Ezért az élelmiszer eredetét is vizsgálják az ellenőrök. Legutóbb Újfehértón foglaltak le 300 tonna, külföldről behozott burgonyát.
– Nem engedhetjük meg, hogy országunkba olyan állati kártevőkkel szennyezett burgonya kerüljön, ami aztán a hazai termést is kockázatossá tenné – fogalmazott Oravecz Márton, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnöke.
A szakhatóság eddig 4 millió forint bírságot szabott ki, ám az élelmiszer-razziáknak még nincs vége.