Újabb rekordot döntöttek a globális katonai kiadások tavaly: a világ 2443 milliárd dollárt költött összesen fegyverkezésre, ami 7 százalékos növekedés. A katonai kiadások növekednek Afrikában, a Közel-Keleten, Európában, Ázsiában, Óceániában, valamint Észak- és Dél-Amerikában.
A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) által közzétett legfrissebb összesítőből kiderül, hogy 2009 óta először a világ valamennyi vizsgált régiójában brutálisan megugrottak a fegyverekre szánt költségek.
Schörnig, az intézet nemzetközi biztonsággal foglalkozó vezető kutatója szerint az olyan konfliktusok, mint az ukrajnai háború, azt bizonyítják, hogy a leszerelés logikája elérte a határait. A világ egy új korszakba lépett, amelyben a fegyverkezés egyre inkább kicsúszik az ellenőrzés alól, mivel a fegyverzetellenőrzési megállapodások többsége elavult vagy már nem használatos.
Az amerikai fegyverexport rekordot döntött a 2023-as költségvetésben: 16%-kal, 238 milliárd dollárra emelkedett az amerikai katonai felszerelések külföldi kormányoknak történő eladása – közölte az Egyesült Államok külügyminisztériuma. A számok alátámasztják a Lockheed Martinhoz hasonló nagyobb eladásokra vonatkozó várakozásokat, és új lapot nyit meg a hadiipari konszernek történetében, amelyek részvényei az előrejelzések szerint emelkedni fognak a növekvő globális instabilitás közepette.
Az amerikai külügyminisztérium közleménye szerint a fegyvereladásokat „fontos amerikai külpolitikai eszközöknek tekintik, amelyek potenciálisan hosszú távú következményekkel járhatnak a regionális és globális biztonságra nézve”. Ezzel szemben a Nemzetközi Békekutató Intézet elemzője szerint az államoknak vissza kell térniük az ellenőrzött fegyverkezéshez és meg kell állapodniuk abban, hogy egy bizonyos szint felett nem fegyverkeznek fel. Ez egy kicsit deeszkalálhatná a helyzetet.