Fél évnyi késlekedés után elfogadta az amerikai képviselőház azt a 100 milliárd dolláros csomagot, amely az USA költségvetéséből biztosít katonai támogatást Ukrajnának, Izraelnek és Tajvannak is. A hamarosan a szenátus elé kerülő törvénycsomag közel nyolcmilliárd dollár katonai segélyt irányoz elő Tajvannak és más délkelet-ázsiai amerikai szövetségeseknek.
Joe Biden április 11-én vett részt azon a háromoldalú, amerikai-japán-fülöp-szigeteki csúcstalálkozón, amelyet egy szabad és nyitott indo-csendes-óceáni térség létrehozásáért rendeztek
. Az Egyesült Államok, Japán és a Fülöp-szigetek háromoldalú parti őrgyakorlatot tervez a térségben, sőt, idén először szállnak fel a fülöp-szigeteki és japán katonák az amerikai parti őrség hajójára, amely az indiai-csendes-óceáni térségben járőrözik.
2024 áprilisát egy másik jelentős fejlemény jellemezte a csendes-óceáni térségben, írja a RUSI brit agytröszt: április 7-én a Dél-kínai-tengeren tartott közös hadgyakorlat Ausztrália, Japán, a Fülöp-szigetek és az Egyesült Államok részvételével, a tengerészeti együttműködési tevékenység a „hajózás és átrepülés szabadságának” előmozdítása érdekében. „A közös hadgyakorlat célja a NATO-bővítés – mondta az orosz külügyi szóvivő. Maria Zaharova szerint a világ többsége megérti, hogy „a Nyugat ilyen terjeszkedése nem a regionális biztonság megteremtését és megerősítését célozza”, hanem „éppen az ellenkezőjét”.
Tegnap az orosz haditengerészet főparancsnoka Kínába látogatott, és kínai kollégájával tárgyalt az Orosz Föderáció és a Kínai Népköztársaság flottái közötti haditengerészeti együttműködés kérdéseinek széles skálájáról. „A felek hangsúlyozták a két ország haditengerészete közötti együttműködés tovább fejlesztésének fontosságát a Világóceán biztonsága és stabilitása érdekében” – áll a külügyminisztérium közleményében.