Felőrlő háború folyik az oroszok részéről, az ukránok próbálnak védekezni, de nincsenek meg a légvédelmi eszközeik és az a lőszer mennyiségük, melyre szükség lenne.
„Olyan részhírekből kell összetenni a nagy folyamatok logikai menetét, mely alkalomadtán adott területen igazak lehetnek, mások pedig nem. Nagyon nehéz helyzetben van az elemző, mert nyilván az ukrán hivatalos propaganda a saját álláspontját ismételgeti, az orosz a sajátját ismételgeti és közte van valahol félúton az igazság és, hogy melyik irányhoz van ez közelebb, azt nagyon nehéz meghatározni.”
- mondta Somkuti Bálint, biztonságpolitikai szakértő.
Svájc nem küldött Oroszországnak meghívót az ukrajnai békecsúcson való részvételre, de Oroszország sem tervezi, hogy részt vegyen rajta – közölte Vlagyimir Hohlov, a berni orosz nagykövetség szóvivője a Jevropejszka Pravda szerint.
A mi álláspontunk jól ismert. Még ha küldenénk is meghívást egy ilyen eseményre, az orosz fél nem fogadná el – mondta.
„Egy ilyen szituáció akkor elképzelhető, ha a szóban forgó meg nem hívott fél teljesen legyőzésre került és feltétel nélküli kapitulációt lehet vele szemben érvényesíteni. Ez a második világháborús Németországra és Japánra teljesen igaz volt. Ugyan ők ott voltak a béketárgyalásokon, de nem kérdezték meg őket. (…) Egy olyan békéről tárgyalni, melyben a másik érintett fél nincs ott, az teljesen felesleges.”- tette hozzá a szakértő.
Fele annyiért állítják elő az ukrán gabonát, mint az európait
„Végig gondolva, hogy milyen piaci folyamatok vannak, hol, milyen árszintek alakultak ki, illetve, hogy emögött milyen termelési struktúra van, praktikusan nagyjából az jön ki, hogy addig amíg egy ukrajnai termelőnek az értékesítési ára, ami ugye lekövethető a piaci árakból, különböző piaci jegyzésekből, azt mutatja, hogy 40 és 50 ezer forint/tonna költséggel tudja előállítani a gabonáját. Mindez Nyugat-Európában körülbelül 90 ezer forint”
-fogalmazott Bidló Gábor, a BudaGabona ügyvezető igazgatója.