Publicisztikát írt az Euractivnak Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, amiben kifejtette, hogy szerint Oroszország nem áll meg Ukrajnánál, úgyhogy elő kell venni az európai pénztárcákat.
Leszögezte: „a biztonságba való befektetés drága, de nélkülük nem tudjuk növelni védelmi ipari kapacitásunkat”. „Ha békét akarunk, készüljünk a háborúra” – zárta sorait a belga politikus.
Engem az zavar a jelenleg nyilatkozó európai politikusokban, hogy olyan dolgokról beszélnek, amelyekről szem látomást elképzelésük sincs. Tehát egy hadsereghez nem csak fegyver kell, hanem katona is. A hadsereg nyilvánvaló okokból az egyik legkonzervatívabb rendszer a világon. (…) Nem rég jelent meg az a hír, hogy egyre több katona szerel le az európai hadseregekből, mert nem látja biztosnak a jövőjét, illetve nem látja, hogy neki miért kéne meghalnia azért az Unióért, amihez semmi nem köti.
-mondta Somkuti Bálint, biztonságpolitikai szakértő.
Továbbra is folynak Európa szerte a gazdatüntetések. A francia gazdák vámmentességet kérnek.
A héten két napos uniós csúcstalálkozó lesz, melyen talán áttörés lehet a gazdák ügyében.
A mezőgazdasággal foglalkozó tanácsi vitaponttal kapcsolatban Charles Michel hangoztatta: határozottan kell fellépni a gazdák előtt álló kihívásokkal szemben, különös tekintettel a mezőgazdasági termelőknek az élelmiszerellátási láncban elfoglalt helyzetére és a tisztességes versenyre mind a belső piacon, mind globálisan.
Már egy olyan irányba tett lépéseket láttunk, amelyeket szabályozott keretek között történő kereskedésnek a vágyát és lehetőségét hozza vissza Európai Unión belül is. Az a folyamat, amelyet részben a Németországi gazdatüntetésekkel kapott igazán nagy publicitást, az ott elért eredményeknek a következő lépése az volt, hogy Brüsszel visszavont olyan zöldítéssel kapcsolatos intézkedéseket, melyek gyakorlatilag ellehetetlenítették volna a gazdákat.
-fogalmazott Bidló Gábor, a BudaGabona ügyvezető igazgatója.