Továbbra is öt ellenzéki frakciója lehet a parlamentnek
Hír TV
2018. május 21., hétfő 15:11, frissítve: hétfő 20:33
„A miniszterelnök kezében összpontosul minden, a minisztériumok pusztán végrehajtók”
– Bősz Anett első felszólalása a parlamentben, még a Párbeszéd-frakció tagjaként. Mögötte foglalt helyet az Országgyűlés padsorában Mellár Tamás független képviselő. Ők legközelebb már helyet cserélnek a parlamenti patkóban. Bősz Anett ugyanis múlt pénteken bejelentette: kilép a frakcióból, amely így a megszűnés szélére sodródott. Vasárnap azonban Mellár Tamás úgy döntött, csatlakozik a Párbeszéd képviselőihez. Ezzel megmentette a frakciót, ugyanis minimum öt fő alkothat egy képviselőcsoportot, egy távozó képviselő pótlására pedig három napos határidőt ad a házszabály.
„Nem azért lettem frakcióvezető-helyettes, hogy ezt rá tudjam írnia névjegykártyámra, hanem hogy a Liberális párt nevében fel tudjak szólalni, interpellálni tudjak, tehát a jogosítványok érdekében hoztuk létre ezt a frakciót. De azt láttuk, hogy ezt egyre kevésbé gondolják komolyan a partnereink.” – egy hét munka után indokolta ezzel kilépését Bősz Anett.
Frakciótagként számos jogosítványa lenne. A minisztériumok felsorolásáról szóló törvény vitájában például a frakciók tíz-tíz percben fejthették ki véleményüket a kormányszerkezetről. Mellár Tamás függetlenként viszont nem mondhatta el a véleményét. Végül Karácsony Gergely Párbeszéd-társelnöknek sikerült rábeszélnie Mellárt a csatlakozásra.
„Azért döntöttem így, mert felelősséget érzek az ellenzéki együttműködésért, és láttam, hogy van egy csírája ennek az ellenzéki együttműködésnek az MSZP és a Párbeszéd frakciószövetsége” – nyilatkozta a Hír TV-nek Mellár.
Bősz Anett az MSZP–Párbeszéd listájáról jutott be a parlamentbe a Liberálisokkal kötött korábbi megállapodás miatt. Mellár Tamás pedig függetlenként, ellenzéki támogatással nyert az egyik pécsi egyéni kerületben. Azt mondta: továbbra sem lép be a pártba és nem lesz köteles követni a Párbeszéd politikai irányvonalát sem.
„Kikötöttem, hogy én teljes egészében a frakciótól függetlenül szavazhassak, tehát a frakciófegyelem ne vonatkozzon rám, és a véleményemet is szabadon tudjam kialakítani” – tette hozzá a független országgyűlési képviselő.
A bővebb felszólalási lehetőség mellett komoly anyagi előnyt is jelent frakcióba tömörülni: a Blikk korábban kiszámolta, hogy évi 135 millió forinttal több jut az ötfős Párbeszéd-frakciónak, mintha a képviselők függetlenként ülnének a parlamentben.
A pénz már a kampány során is fontos volt: februárban az MSZP, a Párbeszéd és a Liberálisok vezetője írt alá megállapodást arról, hogy Párbeszéd támogatására eső összeg felét Fodor Gábor pártja kapja meg. Tóth Bertalan MSZP-frakcióvezető azonban már pénteken azt mondta: a szocialista párt tagsága nem tudott erről a megállapodásról.