Orvostudományi áttörésként számolt be a világsajtó arról, hogy egy magyar orvoscsapat újabb lépést tett egy, a fejüknél összenőtt sziámi ikerpár teljes szétválasztása felé Bangladesben. Az első műtét még év elején volt. Akkor az ikrek összenőtt agyi érhálózatának jelentős részét választották szét egy egyedülálló eljárással, Hudák István vezetésével.
„Februárba voltunk kint, akkor egy 9 órás műtétet csinálta, és szétválasztotta érpályán keresztül, ugye a combvénából fölmenve az egyik nagy, fő szállítóeret, de felmerült a gyanú, hogy van még egy, és sajnos az mélyen van” – mondta Csókay István, idegsebész.
A mostani, mintegy öt órás műtét során végül ezt a megmaradt, mélyen levő vénát választották ketté. A műtét során megelőzték az agyi infarktus kialakulásának esélyét és azt, hogy a kétéves Rabia és Ruka elvérezzen.
„Az agyban volt egy pont, ami közös volt. Ez egy nagyon picike volt. A másik pedig az, hogy az artériák is külön vannak, de a vénarendszer közös. Ebben az esetben a vénarendszer legalább annyira fontos, mint az artériarendszer. Ezt kellett volna, ha nem is elzárni, de átirányítani a keringést, hogy a két gyerek saját érrendszert kapjon” – fejtette ki Hudák István, neurointervenciós specialista, idegsebész.
A további beavatkozások szintén bonyolult és kockázatos eljárások lesznek, melyek során az összenőtt koponyát és az agyakat választják ketté.
„Egyéb anyagokkal pótoljuk az agyhártyákat. A koponyacsontot is pótoljuk részben bordából, műcsonttal, illetve a kivett csont darabjaiból, és efölött pedig szükség van szövetekre is” – mondta Pakati Gergely, plasztikai sebész.
A projektet a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány szervezte, amelyet a csapat két tagja, Csókay András és Pataki Gergely alapított még 2002-ben.