Nemcsak Magyarországnak jelentnek problémát az Iszlám Állam közel keletről visszatérő katonái.
Miután a terrorszervezet elvesztette Szíriában az utolsó ellenőrzése alatt álló területet, minden eddiginél nagyobb számban szöknek át a polgárháború sújtotta országból és Irakból a szélsőségesek a kontinensre.
Csak Németországban ezer olyan dzsiahdistáról tudnak, akik a Közel-keleten harcoltak az Iszlám Állam zászlaja alatt és már vissza is tértek hazájukba.
Az Európai Néppárt német EP-képviselője híradónknak azt nyilatkozta, hogy a hatóságoknak mindent el kell követniük annak érdekében, hogy kiszűrjék akár határon, azokat az embereket akik potenciális veszélyt jelenthetnek.
Tudjuk, hogy sok külföldi harcos utazott Szíriába és most pedig valószínűleg visszaáramlanak Európába. Ez mindig, minden tagállam számára fenyegetést jelent, ha ideológiailag tévútra vezetett emberek visszajönnek és talán meg akarják támadni a honfitársainkat. Ez mindig nagy kockázat a biztonsági ügyek szempontjából, és ezért mindig uralni kell az ilyen helyzeteket - hangsúlyozta Axel Voss, az Európai Néppárt EP-képviselője.
A szintén néppárti EP-képviselő, Tadeusz Zwiefka arra hívta fel a figyelmet, hogy szoros együttműködésre van szükség, hogy megvédjük a kontinenst, az ilyen fenyegetésektől.
„A határőröknek nagyon szigorúan kell ellenőriznie minden embert, aki be akar jutni az Európai Unió területére. És azt is el kell mondanom, hogy abban sem vagyok 100%-ig biztos, hogy az Iszlám Állam valóban összeomlott. Sokan, akik a terrorszervezet katonái voltak, ott maradnak a közel-keleti országok valamelyikében, hogy megszervezzék a a következő Iszlám Államot vagy más terrorszervezetet. Ez azt jelenti, hogy a terrorellenes harc a következő sok-sok év meghatározó feladata lesz, sajnos” - nyilatkozta az EP-képviselő.
A nemzetközi terrorellenes koalíció helyettes parancsnoka eközben bejelentette: a katonai vereségek ellenére is több ezer fegyverese van az Iszlám Államnak Szíriában és Irakban. Christopher Ghika szerint a szélsőségesek most stratégiát váltottak, és földalatti mozgalommá akarják átszervezni magukat. A legtöbb merényletet várhatóan az újjáépítési munkálatok ideje alatt hajtják végre a kalifátus harcosai.