Egymillióra tíz-, háromra tizenkétmillió forintot kért vissza adósaitól – magas THM-mel dolgozott a harkányi uzsorás. „Az elmúlt tíz év során hárommillió forint tőkére körülbelül 12 millió forintot fizettem neki vissza. A vállalkozásaimat teljesen tönkretette, családomat folyamatosan fenyegette, a feleségemet talán még életveszélyesen is” – mondta korábban a Hír TV-nek Rémes Gyula. Több károsult története után a csalót évekkel ezelőtt a Célpont stábja buktatta le. Miután felvették a bankjegyek sorszámait, az egyik adós átadta a pénzt az uzsorásnak.
Azonban nem ő volt az egyetlen, aki uzsorázással foglalkozott. A Fidesz szóvivője szerint az előző kormány ezt tétlenül nézte. „A kormányváltás előtt a Gyurcsány-kormányt látszólag ez a helyzet nem nagyon zavarta, hiszen akkoriban egész térségek voltak kitéve, különösen Észak-Magyarországon az uzsorások bűncselekményeinek” – fogalmazott Hoppál Péter.
A Fidesz a jogszabályok módosítását kezdeményezte kormányra kerülésük után. 2011 novembere óta az uzsorázás tevékenysége bűncselekmény, akár három év szabadságvesztés is kiszabható érte. „A törvény szellemében nincs pardon, a Fidesz nagyon markáns állásponton és véleményen van e tárgyban. Egyébként az elkövetett bűncselekmények statisztikailag a fele az Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében történt. Tehát kifejezetten sújtja az ezen a területeken élőket az uzsora-bűncselekmény helyzete. Vége van tehát mára annak a korszaknak, hogy a hatóságok szemet hunytak afölött, hogy ezekben a térségekben uzsorások fosztogathatnak, nagyon bízunk abban, hogy ez a helyzet nem fog visszatérni” – mondta a Fidesz-szóvivő.
Hoppál Péter hozzátette, 2011 óta a rendőrségi statisztikák is javultak: míg 2009-ben 59 esetben indítottak eljárást uzsorázás miatt, 2012-ben pedig már 861 uzsorás ellen indult büntetőeljárás.