Már a tavaly a könyvesboltokba kerülő, Vörös Csepel című kiadvány utószava is megemlíti, hogy valami bűzlik az MSZP budapesti pártirodáival kapcsolatban, most azonban megkerültek azok a tulajdonosi lapok, melyek érdekes kérdéseket vetnek fel.
A közpénz sem vész el, legfeljebb átalakul
A csepeli MSZP elképesztő történeteit feltáró Vörös Csepel bemutatójakor Németh Szilárd polgármester (Fidesz) elmondta, az MSZP-s vezetés nagyjából kétmilliárd forinttal költött többet 2010-ig, mint amennyire valójában szükség lett volna. Ennyi pénz úszhatott el kézen-közön minden egyes évben a pártemberek, haverok zsebeibe, pártkasszába, valamint a pazarló és féktelen költekezés következtében. Mindannyian hallottunk az MSZP-s pártkasszák feltöltésének legendáiról, és láttuk, hogyan irányították a közpénzt pártközeli vállalkozásokhoz. Abból indultunk ki, hogy a közpénz sem vész el, legfeljebb átalakul magyarázta akkor a polgármester.
A pártkasszába folyatott pénzek kapcsán a Csepel.info az MSZP-iroda környékén is körbeszaglászott.
A csepeli pártiroda tulajdoni lapja
A párt a XVII. kerületi Kaszáló utcában és a IX. kerületi Lónyay utcában is vásárolt egy pártirodát. Előbbit a szocialisták a Juhász Ferenc által tulajdonolt Inveszt-Alfa Kft.-től vették meg.
A Kaszáló utcai ingatlan tulajdoni lapja
Úgy nyertek a pályázaton, hogy el sem indultak
A vállalkozó cégeihez először akkor kezdett ömleni a pénz, amikor Szenteczky János lett a Csepeli Vagyonkezelő vezérigazgatója. A Juhászhoz kapcsolódó cégek 2010-ig körül-belül 800 millió forint értékben kaptak megbízásokat. A XXI. kerületi lakásmutyiban érintett Császár Mihály csepeli rendőrkapitány lakását például egy ilyen cég újította fel. Juhász vállalkozásai közül akadt olyan, amelyik úgy nyert a pályázaton, hogy el sem indult rajta. A Lónyai utcai ingatlant 2007-ig az MSZP-SZDSZ-es vezetésű Ferencvárosi Önkormányzat birtokolta, innen sikerült a már ismert cégek egyikének megvásárolnia.
A Lónyay utcai iroda tulajdoni lapja
A vételi és a valós piaci ár közti különbség tehát nem egy esetben komoly figyelmet érdemelt volna, de nem kapott. Egészen mostanáig.
Hagyó keze Csepelig is elért?
A Csepel.info által közzétett tulajdoni lapokból kiderül: a 2005-ben vásárolt ingatlanokra 2008-ban és 2009-ben több mint félmilliárd forintos hitelt vett fel a szocialista párt, valószínűsíthetően a választási kampány költségeinek fedezésére. Ábel Attila csepeli alpolgármester megkeresésünkre elmondta: képviselőnként mintegy egymillió forintot költhetnek a pártok a kampány időszaka alatt, a hitel összege ennek nagyjából a háromszorosa. Állítása szerint az sem zárható ki, hogy a többek között hűtlen kezelés vádjával bíróság előtt álló korábbi főpolgármester-helyettes, Hagyó Miklós által kilapátolt összeg is fedezetül szolgálhatott az ingatlanok megvásárlásakor.
A lap által megkérdezett szakértő úgy vélte, erősen megkérdőjelezhető, hogy az ingatlanok együttes értéke meghaladja-e az 1,1 milliárd forintot. A pártirodákra felvett 550 milliós banki kölcsönt ugyanis csak akkor lehetett volna felvenni, ha a fedezetül kínált ingatlanok értéke meghaladja a hitel dupláját.