Medgyesi László 250-300 ezer paprikát termeszt évente. A gyulavári őstermelőnek nincs alkalmazottja, egyedül dolgozik a fóliasátrakban, piacra járni nincs ideje, a terményt felvásárlóknak adja el. Eddig nem volt gondja velük, a Fruit-Transport Kft. azonban nem fizette ki. A tartozás meghaladja a fél millió forintot.
– Most is úgy gondoltuk, hogy fizetni fognak. Egy részszámlát kaptunk is, mint általában mindenki, de utána megállt az egész tranzakció. Arra hivatkoztak, hogy a gazdasági helyzet miatt, meg áfát nem kaptak meg, meg ilyesmi – nyilatkozta a Hír TV-nek az őstermelő.
1,5 millióval tartoznak Szabadkígyósnak
A szentesi székhelyű, ma már felszámolt vállalkozás a szabadkígyósi önkormányzatnak 1,5 millió forinttal maradt adósa. Balogh József polgármester elmondása szerint a helyi munkanélkülieknek akartak a kertészeti lehetőséggel munkahelyeket teremteni, és ennek a kockázatát és a befektetési költségeit is vállalták. „A probléma az, hogy a partnereink nem mindegyike korrekt és egy részük igyekszik becsapni a szállítóit, nem megfizetni az áru értéket. Ebből nagyon jól meg lehet gazdagodni” – egészítette ki szavait a település vezetője.
Fizetnek, majd késve, végül egyáltalán nem
A becsapott termelők követeléskezelő céghez fordultak. A Panaszkönyv a társaság képviselőjétől tudta meg, hogy a Fruit-Transport céghálózat mögött egy szegvári család áll. Kezdetben fizetnek, majd késve fizetnek, később nem fizetnek, végül jön a felszámolás.
– A tulajdonosi kör úgy épül fel, hogy több céggel dolgoznak. Van egy úgynevezett frontcég, amely kívülről megfelel az elvárásoknak, delétrehoznak olyan cégeket, mint a Fruit-Transzport, amelyik csak úgy tud jó árat produkálni a rendszerben, hogy tudhatóan már a végére nem fizet – mondta Bánhegyi Mihály, a Fortes Justitia Kft. tulajdonosa.
A felvásárló cég tulajdonosait a Hír TV a telephelyükön kereste, ahol nem jártak eredménnyel. A telefon szintén sikertelennek bizonyult, az otthoni számon sem voltak elérhetők.
Nem egyedi eset
A Panaszkönyv által bemutatott eset nem egyedi, ezt már az Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke mondta a Hír TV stúdiójában.
– Gyakorlatilag évek óta bevett gyakorlat, hogy bizonyos kereskedő cégek visszaélve azzal a bizalommal, amit a termelők feléjük felállítottak, nem fizetik ki a őket – jelentette ki a kamara alelnöke, Kis Miklós Zsolt.
A rendőrség csalás gyanújával miatt nyomoz az ügyben.
Részletek a 17 óra 30 perckor kezdődő Panaszkönyvben.