Most még mindenkit ellenőriznek a német határőrök. Hétfőtől azonban ez megváltozik.
A javaslatom alapján a kabinet úgy határozott, hogy június 15-én megszünteti a bevezetett határellenőrzést. Ez érinti a Svájccal, Franciaországgal és Dániával közös szakaszokat. Ha romlik a helyzet, akkor visszaáll az ellenőrzés
- tudatta a német belügyminiszter.
Horst Seehofer hozzátette: az Ausztriával közös határszakaszon nem szűnik meg teljesen az ellenőrzés, mert egyre több migráns érkezik a Balkáni útvonalon.
Nyugati szomszédunk június 16-tól 31 ország irányába nyitja meg határait. Az osztrákok jövő keddtől csaknem minden európai uniós államba szabadon közlekedhetnek.
Franciaországban szintén sokat javult a helyzet, ezért Párizs is további enyhítésekre készül. A kabinet tájékoztatása szerint a július 11-én ér véget a koronavírus-járvány miatt életbe léptetett egészségügyi rendkívüli állapotot. Addig a lazításokat fokozatosan hajtják végre.
A járványnak továbbra sincs vége, ezért ébereknek kell lennünk. Az átmeneti időszak ezért lesz 4 hónapos. A gazdasági problémákkal is foglalkozni kell. A kormány azon lesz, hogy mindenre megoldást találjon
- közöle a kormányszóvivő.
A járványhelyzet javulása miatt jövő hét elején kinyithatnak a nem alapvető szükségleti cikkeket árusító boltok is Angliában. A hatóságok azonban ellenőrizni fogják, hogy az üzletek betartják-e a járványügyi biztonsági előírásokat. A kormány tervei szerint az éttermek, bárok, kávézók és pubok legkorábban július 4-én nyithatnak ki.
Csütörtöktől fokozatosan újra indulnak a nemzetközi légi járatokat Törökországban. A kis ázsiai államban eddig 173 ezer ember fertőződött meg a koronavírussal. Az elmúlt napokban azonban csökkent a napi új megbetegedések száma. Az isztambuli repülőtéren mindenki betartja a kötelező óvintézkedéseket.
Az ember kissé bizonytalannak érzi magát. Ha nem lenne muszáj, akkor nem repülnék. De vissza kell mennem Németországba. Mi van ha valaki túl közel áll hozzám vagy ha valaki fertőzött a gépen?
- mondta aggódva egy török tanuló.
Az Egészségügyi Világszervezet arra hívta fel a figyelmet, hogy bár Európában javul a járványhelyzet, a határokat csak megfontoltan és szigorú járványügyi mellett szabad megnyitni.
HírTV