Van, aki már egy hónapja dolgozik diákmunkában a budapesti Dagály Termálfürdőben. Rajta kívül jelenleg még hat fiatalt foglalkoztat az intézmény: úszómestereket, és hoszteszeket. Máshol csúszdakezelőkre és pénztárosokra van szükség. A budapesti strandok a nyári szezonban több ezer fiatalnak biztosítanak munkalehetőséget, ez az egyik legkeresettebb elfoglaltság a diákok körében. A bekerülésnél előny, ha valaki legalább egy nyelvet jól beszél. „Hál’ Istennek most már mi is elérkeztünk oda, hogy a diákok többsége egy nyelvet jól bír, van, aki kettőt is. Mivel nálunk elég sok a külföldi, ezért nagy szerepe van és jelentősége. Nyári hónapokban van olyan nap, amikor ötven-hatvan főt foglalkoztatunk diákot” – közölte Kovács László, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. üzemeltetési igazgatója.
A másik legkeresettebb munka a vendéglátás, illetve a különböző fesztiválok. Ezt követik a gyorséttermi és árufeltöltői állások. A legtöbben iskolaszövetkezeteken keresztül jutnak be a rendszerbe. Ilyenkor a diák nem a munkaadóval, hanem az őt közvetítő céggel áll munkaviszonyban. Így jobban kiszűrhetőek az esetleges visszaélések. Például, ha a munkaadó nem időben vagy nem pontosan fizet. Szigorú előírás például, hogy az órabér nem lehet bruttó 584 forintnál kevesebb. „Országosan és regionálisan megoszlik ez 584 és 650 forint között bruttóban, ezek azok az általános óradíjak, ami most bérként jelentkezik jelenleg. Szaktudástól, képzettségtől, tanulmányoktól függően kategorizálódnak a lehetőségek. Nem ritkák az ezer forintot meghaladó bruttó óradíjak sem” – mondta Szűcs Attila, az Iskolaszövetkezetek Országos Szövetségének alelnöke.
A magasabb fizetéshez azonban már mindenhol komoly nyelvtudást vagy speciális ismeretet várnak el. A bérből 16 százalék személyi jövedelemadót vonnak le. A diákok 16 éves koruktól dolgozhatnak az iskolai szünidőben. Szülői engedéllyel azonban már 15 évesek is munkát vállalhatnak. Ehhez mindössze egy feltétel kell, hogy a diáknak legyen adóazonosító jele.