Az államosított tankönyvterjesztés már tanévkezdéskor vizsgázott. A Könyvtárellátó Nonprofit Kft. 15 millió könyvet és munkafüzetet szállított ki névre szólóan az iskolákba. November közepén 200 intézményben van kisebb-nagyobb tankönyvhiány. Van, ahol egy-két diák nem kapta meg a könyvet vagy munkafüzetet, máshol az egész osztály. A kiadók szerint a rendszerbe kódolva voltak a hibák. „Ötezer iskola helyett, 1 millió 250 ezer gyereknek központilag állítottak elő egyedi csomagokat. Ez három-négyszázszoros hibalehetőséget jelent, ami azt jelenti, hogy ezt igazából nem lehet jól csinálni” – mondta Romanovics András, a Romi-Suli Könyvkiadó vezetője.
A kiadóknak július 15-éig kellett szállítaniuk, pótrendelésre szeptember 10-ig volt lehetőség. Az egyik kiadó vezetőjét meglepte, hogy a Könyvtárellátó októberben, de még a múlt héten is rendelt könyveket tőlük. „Nem értem, hogy miért a kiadókon keresik a könyveket, hogyha a Kello rendszerében ezek újabb rendelésként merülnek fel. Valami arra utal, hogy valószínűleg valami informatikai hiba vagy rendelés elvesztése, vagy valami egyéb dolog volt, tehát nem a kiadók felelősek ebben a dologban, hanem én úgy érzem, hogy a Könyvtárellátó” – vélekedett Reményfy Tamás, a Mozaik Kiadó ügyvezető igazgatója.
A terjesztő cég szerint hibáról szó sincs, a hiányzó könyvek egyszerűen nem készültek el. „A kiadók arra számítottak, hogy lesznek visszáruk az iskolákból, és ebből fogják tudni a pótrendeléseket kiszolgálni. Már jeleztük nekik, hogy az iskolai visszárut mi, amint lehetett, rögtön visszaforgattuk a rendszerbe, nem juttatjuk el hozzájuk, nem is juttattuk el hozzájuk, hanem közvetlenül átadtuk másik iskolának, tehát az egyik iskola visszaadta a könyvet, a másiknak viszont szüksége volt rá” – nyilatkozta Arany László, a Kello Kft. ügyvezető igazgatója.
A Kello több kiadóval is megállapodott abban, hogy digitálisan elkészítik a hiányzó példányokat.