A házi karantén egy speciális járványügyi intézkedés, azokat a magyar állampolgárokat kötelezhetik erre, akik külföldi útjuk során megbetegedhettek. A fertőzött területről érkező magyarokat egészségügyi vizsgálatra kötelezik.
Több mint 460 esetben rendeltek már el hatósági házi karantént azoknál a magyar
állampolgároknál, akik az osztrák és szlovén határon léptek be az országba - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője szombaton a köztelevízióban.
A házi karanténban lévőkre szigorú szabályok vonatkoznak: nem hagyhatják el tartózkodási helyüket, nem fogadhatnak vendégeket, nem érintkezhetnek senkivel, ellátásukat a családjuknak, vagy az önkormányzatnak kell megoldania. A szabályok betartását pedig a rendőrség ellenőrzi.
Az ellenőrzések során törekszünk arra, hogy az ellenőrzendő személyek személyes terét, a magánéletét, a napi megszokott tevékenységét ne zavarjuk, és a lehető legkisebb mértékben korlátozzuk a személyiségi jogait.
- mondta Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője
Aki megszegi a rendelkezéseket, akár több évig terjedő szabadságvesztésre is számíthat, aki viszont megszegve a hatósági házi karantén szabályait, megfertőz másokat, akkor súlyos testi sértést követ el, ebben az esetben a bűntett három évig terjedő szabadságvesztés lehet, viszont ha ez a testi sértés, életveszélyt vagy halált okoz akkor kettő évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel rendeli büntetni a törvény ezt a fajta magatartást
- jelentette ki Lomnici Zoltán, alkotmányjogász, a Századvég Alapítvány jogi szakértője.
A házi karantént más európai országok is alkalmazzák: a Szlovákiába külföldről hazatérő állampolgárokat automatikusan 14 napos házi karanténnak vetik alá, Romániában pedig több, mint 20 olyan személy ellen indult már bűnügyi eljárás, akik egy fertőzött térségből hazatérve nem tartották be a házi karantén szabályait.
Hír TV