Egy év eleji felmérés alapján a magyar felnőttek kétharmada nem beszél semmilyen idegennyelvet. A kormány ezért a nyelviskolák színvonalán változtat: akiknek nincs pedagógus végzettségük, szeptembertől nem taníthatnak államilag vagy unió által támogatott képzéseken. A szabályozás azokat érinti, akik bölcsészkaron végeztek, de például a nemzetközileg elismert CELTA bizonyítvány sem elegendő már az itthoni nyelvoktatáshoz. „Én speciel pedagógus vagyok, eredeti végzettségemet tekintve. Az egyik szakom éppen német nyelvtanári szak, úgyhogy én azt gondolom, hogy igen, iskolában az tanítson, akiknek nyelvtanári végzettsége van” – mondta Kurucz Éva kormányszóvivő.
Az egyik debreceni nyelviskola igazgatója szerint a tanári képzés azért fontos, hogy érthetően átadják a tudást a diákoknak. „Hogy igazán összeálljon a kép a tanulóban, azt olyan ember tudja neki megtanítani, aki ezt tanulta, hogy hogy kell átadni a tudást. Én is tudok úszni, de nem tudom a férjemet megtanítani a levegővételre, mert nem tudom, hogy kell neki ezt elmagyarázni” – fogalmazott Bulyáki-Nick Katalin, a Business West Nyelviskola igazgatója.
A szigorításban egyedül az anyanyelvi tanárok kaptak kiskaput: az ő esetükben nem feltétel a tanári diploma. Előírás viszont, hogy 12 évig abban az országban tanuljanak, amelyik nyelvet aztán oktatni akarják. Az egyik legnagyobb nyelviskola szerint az ilyen tanárok eleve többet nyújtanak a diákoknak, mint egy nyelvdiplomás pedagógus. „Van igény rá, egy célcsoport létezik, amelynek szüksége van arra, hogy bizonyos szint felett már anyanyelvi tanárral tanulja tovább a nyelvet, amit adott esetben magyar anyanyelvű oktató nyelvi képzettségi szintjére tekintettel nem feltétlenül érhető el. Tehát igenis helye lehet az anyanyelvi tanároknak az oktatásban, szükség is van rájuk” – nyilatkozta a Katedra Nyelviskola ügyvezető igazgatója, Nagy Zoltán.
A szabályozás a nyelvtanárok kevesebb mint ötödét érinti. Azokban a nyelviskolákban azonban ők is tovább dolgozhatnak, ahol nem lakossági, hanem például céges oktatást vállalnak.