– Olyan új kihívások ezek, amelyeknek a megértése is komoly intellektuális kihívást jelent, új megközelítéseket, új gondolkodásmódot… – Az új médiakultúra jelenségeiről beszélt a Korrektúra Médiakonferencia megnyitóján Karas Mónika. A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság elnöke a sajtó felelősségének fontosságára hívta fel a figyelmet.
A rendezvényen ismertetett hazai közvélemény-kutatás szerint a lakosság négyötöde a rádiók és a televíziók hírműsoraiból tájékozódik, és a nézők fele pedig nem ellenőrzi később az elhangzott állításokat. A valóságos valótlanság kerekasztal-beszélgetésen öt televízió hírszekciójának vezetője vitatkozott a nyilvánosságról.
– Egy híradó 25 perc, 35 perc, 40 perc, van benne iksz darab hír úgy egyébként, tehát kap egy nagyon erős keresztmetszetet a történésekről – mondta Gyukity István, az MTVA főszerkesztője.
Egy szakmai elemzésből kiderül, a kereskedelmi csatornák nagyon keveset foglalkoznak a határon túli magyarokkal. – Egy tanulsága a Nézőpont felmérésének számunkra az, hogy többet kell foglalkoznunk ezekkel a témákkal, mert valószínűleg ennél nagyobb az érdeklődés rá – mondta György Bence, a TV2 hírigazgatója.
A RTL Klub hírigazgatója is úgy látja, a választások közeledtével hangsúlyosabbak lesznek a határon túli események. Kotroczó Róbert a híradók szociografikus megközelítését emelte ki, az ATV-t képviselő Németh Szilárd pedig azt mondta, szerkesztőségük kerüli a bulvárhíreket.
– Az utóbbi huszonakárhány évben éreztem többször azt, hogy nem ugyanabban az országban élünk… – A Hír Televízió vezérigazgató-helyettese úgy látja, a kereskedelmi adók inkább a szórakoztatással foglalkoztak a dokumentálás helyett. Szikszai Péter szerint ma már kevésbé jellemző az egyoldalú tájékoztatás, a külföldi televíziók gyakorlatában viszont lehet rá találni példát.
– Amikor engem felhív egy francia televízió tudósítója, hogy az a snitt megvan-e, amikor Zagyva György Gyula ostorral pattint, és azt mindenképpen szeretnék megvásárolni, akkor már tudom, hogy mire megy ki a játék, és amikor erről beszélek, hogy hogyan dokumentálom a dolgokat, akkor az a probléma, hogy ezek nem az objektív kritériumoknak megfelelő tudósítások – fogalmazott Szikszai Péter.
Szikszai Péter példaként a svéd televízióban október 23-án levetített, Magyarországot lejárató riportfilmet említette.