Ha úgy jut valaki közhatalomhoz, hogy közben valakinek a markában van, azzal az ország szuverenitását veszélyezteti - mondta a Fidesz frakcióvezetője a Kossuth rádióban. Kocsis Máté kiemelte: a szuverenitásvédelmi törvényjavaslat hátterében az áll, hogy 2022-ben a magyar politikai baloldal külföldi pénzből kampányolt, amire 1990 óta nem volt példa.
"Íratlan szabály volt, hogy külföldről nem lehet kampányt finanszírozni, a pártok számára egyébként eddig is törvényi tilalom alatt állt ez.
De ezt a megállapodást és a tilalmat is a jelenlegi szabályokat kijátszva a baloldal felrúgta, és külföldről fogadott el pénzt, és ez bizony szuverenitási kérdés.
Tehát egy olyan méretű országnak, de egyébként még egy nagy országnak is fontos szuverenitási kérdés, hogy ne külföldi államokból, tőkés csoportok, vállalati érdekközösségek vagy a pénzügyi világ finanszírozzon politikát" - mondta a frakcióvezető.
Kocsis Máté fontosnak nevezte, hogy
ezentúl minden választáson induló jelölő szervezetre és jelöltre ugyanazok a szigorú elszámolási és finanszírozási szabályok vonatkoznak majd.
Hozzátette: az alaptörvény módosításával létrejön a Szuverenitásvédelmi Hivatal.
"A hivatal nem rendelkezik hatósági jogkörökkel, ugyanakkor számos adatot, információt megismerhet, bekérhet, és a már meglévő szervezeteknél eljárást kezdeményezhet. Lényegében a fő feladata az lesz, hogy monitorozzon, észleljen és nyilvánosság elé tárjon minden olyan külföldi beavatkozási kísérletet, amely az alaptörvény rendelkezése szerint Magyarország szuverenitását sértheti" - tette hozzá.
A büntető törvénykönyv módosítása pedig azt tartalmazza, hogy aki tiltott külföldi finanszírozást használ fel a választási kampányban, akár három évig terjedő börtönbüntetést is kaphat - tette hozzá a frakcióvezető. Kocsis Máté megjegyezte azt is, hogy a magyar szabályozás nem lesz kirívó, hiszen számos uniós tagországban léteznek szabályok a szuverenitás védelme érdekében.