„Minden 1000 lakásból két lakásban találtunk életveszélyes állapotot, aminek az azonnali beavatkozását írtuk elő vagy javasoltunk az ingatlantulajdonosnak” – figyelmeztetett a veszélyekre Kovács Balázs a Főkétusz ügyvezetője. A családi házakban idén év elejétől önkéntes az ellenőrzés, ám ezek 85 százaléka is kérte a vizsgálatot.
„Érdemes elvégezni, mert baleset, ne adj' Isten tragédia esetén az ingatlantulajdonosnak minden esetben polgári és büntetőjogi felelőssége keletkezik. Tehát ezt elkerülendő is érdemes megrendelni a kéményseprést” – nyilatkozta Kovács Balázs a Főkétusz ügyvezetője. Az ország többi részén többnyire a katasztrófavédelem vette át a kémények ellenőrzését.
„Havonta átlagosan 35 ezer társasház és 33 ezer családi ház ellenőrzését végezik a katasztrófavédelem kéményseprői. Jellemző problémák a levegő utánpótlásának a hiánya, illetve, hogy nem megfelelő tüzelőanyaggal fűtenek” – mutatott rá az OKF megbízott szóvivője, Mukics Dániel.
Az ingyenes kéményseprésre mind a társasházak, mind a családi házak esetén online és telefonon is lehet időpontot egyeztetni. A katasztrófavédelem és a Főkétüsz is arra kér mindenkit, hogy ellenőriztesse a fűtési szezon előtt a gázkészülékeit és a kéményeit. Budapesten az idei fűtési szezonban még nem történt halálos szénmonoxid-mérgezés.