Az albizottság ülését a Vidékfejlesztési Hivatalnál történt visszaélések miatt hívták össze. A minisztérium bejelentése alapján több mint két hete tartóztatták le az intézmény egyik vezetőjét és három társát költségvetési csalás gyanújával.
„A fideszes képviselők ezt a napirendi pontot levetették arra való hivatkozással, hogy nyomozás zajlik az ügyben…” – közölte Harangozó Gábor, a mezőgazdasági ellenőrző albizottság szocialista elnöke. Az ellenzéki képviselők ezért az ülésen általánosságban kifogásolták az ellenőrzés hatékonyságát. Velük együtt az Orbán-kormány volt agrárállamitkára is, aki tavaly óta független képviselő.
A szakmai vita végül személyeskedésbe fordult. „Azt javaslom, hogy egyfajta ilyen típusú kiképzést érdemes lenne előtte elvállalni, legalább egy egynapos gyorstalpalót – miniszter úrral annak idején megbeszéltük ezeket a kérdéseket, mielőtt miniszter lett –, hogy legalább alapkérdésekkel tisztában legyen az, aki veszi a bátorságot, hogy nyilatkozik” – mondta Ángyán József.
„Ön, aki a földjogi ismeretek professzora, ha valaki, akkor ön – ezt megelőlegezem – biztos elolvasta az új földtörvényt. Kívülről, belülről, visszafele, mindenhogy. Hát miért tetszik azt mondani nekünk, hogy véleményezési joga van a földbizottságnak a földvásárlásnál? Képviselő úr, legyen kedves, javítsa ki magát. Véleményezési joga van? Nem! Vétójoga van. Ez óriási különbség” – válaszolt Ángyán József szavaira Bitay Márton, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára.
Ángyán József ismét oligarcházott. „Adásvétel esetén lesz egy bizonyos szerepe, véleményező szerepe ennek a földbizottságnak. De kik alkotják ezt, kedves államtitkár úr? A földhasználók. És ha megnézik, ez a status quo bebetonozása. Mert a földhasználó ebben az esetben Csányi Sándor, Nyerges Zsolt, Leisztinger Tamás, Simicska Lajos, és az ő helytartósai lesznek a helyi földhasználók” – fogalmazott Ángyán József.
Az államtitkár azt mondta: a hazai termőföldeknek mindössze egytizede az államé, a többiről a magántulajdonosok döntenek. „Hatmillió hektár termőföld van Magyarországon, ebből 10 százalék az államé. Tehát ha Csányi, Leisztinger – nem igaz szerintem, de ön a szakember –, ha ők viszik el a legjavát, az állam arról mit tehet? Nekünk 10 százalék az állam tulajdona. Ha 90 százalékon a magánemberek úgy döntenek, hogy Csányinak, Leisztingernek vagy nem tudom én, kinek adják bérbe a földet, én mit kezdjek azzal?” – válaszolt Bitay Márton.
Az állami földekre ráadásul a jelenlegi kormány pályázatokat írt ki, a szocialisták idején ez nem mindig volt gyakorlat. „Bajnai Gordon miniszterelnöksége alatt az utolsó pillanatban harmincezer hektárra módosítottak szerződést úgy, hogy van benne egy papíron tizennégyezer hektáros szerencsés nyertes is” – mondta Bitay Márton.
Az államtitkár szerint az új földtörvénnyel a spekulációt akarja kiszűrni a minisztérium.