A listát állító pártok annál több pénzt kapnak az államtól, minél több egyéni választókerületben van jelöltjük. A költségvetési támogatás alapja a megszerezhető mandátumok száma 5 millió forinttal szorozva. Az új Országgyűlés 199 tagú lesz, így könnyen kiszámolható, hogy a támogatási alap 995 millió forint. Egy párt már akkor megkap 150 milliót, ha csak a minimumot teljesíti, azaz 27 körzetben állít egyéni jelöltet. A maximális összeg ennek a négyszerese. „Egy párt a teljes országos listájára, ha mind a 106 körzetben tud jelöltet állítani akkor 597 millió forintot kaphat. Ez azt jelenti, hogy ezzel az összeggel kell később a törvénynek megfelelően elszámolnia. Ahhoz, hogy egy párt 27 körzetben legalább tudjon jelöltet állítani, akkor ennek az 597 milliós összegnek az egynegyede jár. Ehhez már országos szervettségre van szükség” – közölte Gulyás Gergely, a frakcióvezető helyettese.
A finanszírozási szabály a közös listát állító pártokra is vonatkozik. Ilyenek a jelenlegi kormánypártok, a Fidesz és a KDNP 2006 óta állít közös listát és közös jelölteket. Az MSZP viszont anyagilag rosszul jár azzal, hogy nem állít közös listát Bajnai Gordonnal, az egyéni körzeteken viszont megosztozik az Együtt–PM Szövetséggel. A szocialistáknak be kell érniük 300 millióval. Ha mind a 106 körzetben önálló jelöltet állítanak, 600 millióra lettek volna jogosultak. „Átlátszó a Fidesznek az a törekvése, hogy újonnan alakult pártokat dotáljon annak érdekében, hogy ellenzéki oldalon minél több jelölt legyen a Fidesz–KDNP jelöltjével szemben. Tehát azon túl, hogy a saját szájuk íze szerint átírták a választási törvényt még a választás finanszírozásával is azt akarják elősegíteni, hogy minél jobban megoszoljanak és minél több felé adják le voksukat az ellenzéki beállítottságú szavazok” – vélekedett Józsa István, frakcióvezető-helyettes.
A Bajnai-szövetség 150 millió forint állami támogatásra számíthat a 31 egyéni képviselőjelöltje után. „Szerintem teljesen világos, hogy az egyik párt és a másik mennyi pénzt kap és mivel külön listán indulunk ezért a országos listaállítás után ez egyéni jelöltek darabszáma megfelelően kvótázva önállóan az egyik párt és a másik a törvény által elrendelt összeget kap és sem feladat sem lehetőség nincs egyezkedni” – mondta Szigetvári Viktor, az Együtt–PM Szövetség társelnöke.
A Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció 600 milliót vehet fel a büdzséből, ha valóban önálló listát és önálló egyéni jelölteket állít. Ugyanennyi pénzt kaphat a Jobbik is. „Majd a kampány során fog eldőlni, mennyire lesz tiszta vagy kijátszható a kampányfinanszírozás, és a nagy kérdés, hogy az elszámolás hogy fog történni az egyéni képviselők és a pártok esetében” – mondta Mirkóczki Ádám jobbikos képviselő.
Ha egy párt nem jut be a parlamentbe, a költségvetési támogatást vissza kell fizetnie. A pártoknak további pénzt jelent az egyéni képviselőjelöltek 1 millió forintos támogatása, amelyről az érintettek lemondhatnak az őket jelölő párt vagy pártszövetség javára.