Apokaliptikus állapotok alakultak ki Belfast utcáin péntekre virradó éjszaka. Az észak-írországi rendőrség hat év után először vetett be vízágyút a Molotov-koktélokkal, kövekkel dobálózó tömeg feloszlatására. Az ír sziget egyesítését pártoló katolikus és a britpárti protestáns közösségek csoportjai Észak-Írország több városában, a főváros mellett Carrickfergusb, Londonderry, Newtownabbey és Ballymena városaiban is összecsaptak egymással. A csütörtök hajnalban kezdődött zavargásokban már mintegy ötven rendőr megsebesült.
Az indulatok azután szabadultak el, hogy múlt héten az észak-ír hatóság úgy döntött, nem indít vádeljárást azok ellen a katolikus vezetők ellen, akik tavaly nyáron a járványügyi szabályok megsértésével gyűltek össze az egyik britellenes mozgalom néhai hírszerzési főnökének temetésén.
A protestáns közösségeket ez érzékenyen érintette, valamint egyes elemzők szerint a brit EU-tagság megszűnéséből eredő feszültségek is a felszínre kerültek.
Az összecsapásokat a belfasti parlament protestáns és katolikus pártjai, valamint az Európai Bizottság is elítélte. Az uniós testület szóvivője felszólította az érintett feleket, hogy hagyjanak fel az erőszakkal.
Az Amerikai Külügyminisztérium is reagált a zavargásokra, a külügyi szóvivő hangsúlyozta: Észak-Írország nem válhat a Brexit áldozatává.
„Nagyon aggasztónak tartjuk az észak-írországi erőszakot, és csatlakozunk a brit, ír és észak-ír vezetőkhöz, akik nyugalomra intették a lakosságot. Ahogy azt már korábban is elmondtuk, aegy biztonságos és virágzó Észak-Írország támogatói vagyunk, egy olyan országé, amiben minden közösség hallatni tudja hangját, és élvezi a nehezen kivívott békét.”
– mondta az amerikai külügyi szóvivő.
Az észak-ír rendezési folyamatot elindító 1998-as nagypénteki megállapodás alapján Észak-Írországban csakis a protestáns és a katolikus közösséget képviselő pártok koalíciója kormányozhat, egyoldalú kormány nem alakítható.
A nagypénteki megállapodás fő vívmányai közé tartozik az is, hogy teljesen megszűnt az ír-északír határon az ellenőrzés. A Brexit folyamat egyik legtöbb fejtörést okozó kérdése éppen ezért az volt, hogyan váljon le az Egyesült Királyság az Európai Unióról anélkül, hogy a fizikai határzárat vissza kelljen állítani a két Írország között.
HírTV