A sukorói vádemelés is az igazságszolgáltatás függetlenségét igazolja az elszámoltatási kormánybiztos szerint. Budai Gyula a Kontraszt című műsorban sikeresnek nevezte az eljárást, hiszen öt emberrel szemben vádat emelt a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF). Gyurcsány Ferenc bukott miniszterelnököt azért nem vádolták meg, mert nem tudtak elég bizonyítékot összegyűjteni.
– A rendőrség, az ügyészség és a bíróság tevékenységéért nem én vagyok felelős – hangsúlyozta Budai. – Egyébként ezekben az ügyekben van egy olyan üzenet is, ugye, amit én megkaptam korábban, hogy én irányítom hol a rendőrséget, hol az ügyészséget, tehát ez így többször elhangzott a baloldali sajtóban – tette hozzá. „Én nem irányítom egyiket sem, én a saját munkám végzem, és ennek alapján tudok elszámolni a lelkiismeretemmel.”
Gyurcsány bírált
Mint ismert, pénteken bizonyítottság hiányában megszüntette a KNYF a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, országgyűlési képviselő ellen hivatali visszaélés bűntette miatt folytatott nyomozást az úgynevezett Sukoró-ügyben. Öt ember ellen ugyanakkor vádat emeltek.
Gyurcsány Facebook-bejegyzésében alkalmatlannak, tisztességtelennek és alávaló embernek nevezte Polt Pétert, amiért „hamisan gyanúsította meg” egy súlyos bűncselekménnyel. A Demokratikus Koalíció (DK) elnöke szerint a főügyész megijedt, nem merte vállalni megvádolásának kockázatát. Bírálta az ügyészséget azért is, mert bizonyítottság hiányában nem emelt vádat, pedig „ha nincs bizonyíték az ügyészség kezében, az azt jelenti, hogy koholtan vádolt”.
Nem szerencsés
Az LMP nem kommentálja a Központi Nyomozó Főügyészség Sukoró-ügyben hozott határozatát, de a párt szerint az kiderült, hogy az emberek továbbra sem fognak tisztábban látni „az elmúlt kormányzati ciklusok zavaros ügyeiben” – mondta Schiffer András. Az LMP országgyűlési képviselője kiemelte: nem tartja szerencsésnek, ha a politikusok konkrét nyomozati döntéseket kommentálnak, mert a politikának önmegtartóztatást kell tanúsítania az igazságszolgáltatás működését érintő ügyekben. A Fidesz elszámoltatási politikája megbukott – vélekedett a politikus. Mint ismert, 2009-ben Schiffer András tett feljelentést Gyurcsány ellen.
„A nyomozás befejeződött, az iratismertetés megtörtént, és ami most folyik, az a konkrét vádelőkészítés” – mondta az üggyel kapcsolatban Polt Péter legfőbb ügyész a Hír TV Kontraszt című műsorában a közelmúltban. A másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla egyébként nemrégiben jogerősen semmisnek mondta ki a telekcsere-szerződést. Gyurcsány Ferenc pedig június végén egy interjúban még arról beszélt, hogy valószínűleg néhány héten belül vádat emelnek ellene. Joav Blum január végén fellebbezett a Székesfehérvári Törvényszékre a sukorói telekcsere ügyében – írta a Magyar Nemzet. Az izraeli–magyar állampolgárságú alperes az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését és a döntés megváltoztatását kéri a Fővárosi Ítélőtáblától. A sukorói telekcsere ügyében 2009 tavaszán az után indították meg hivatalból a büntetőeljárást, hogy a Fejér Megyei Főügyészség magánjogi osztálya jelezte: a földhivatalban szabálytalan kezdeményezés nyomaira bukkantak. A Gyurcsány-kormány idején két Pest megyei gyümölcsöst úgy próbáltak elcserélni a Velencei-tó partján fekvő állami ingatlanokra, hogy az ügyletnek nem volt meg a jogszabályi feltétele. Ezután, 2009 őszén Schiffer András, az LMP politikusa tett feljelentést személy szerint Gyurcsány Ferenc ellen hivatali visszaélés gyanúja miatt. Lemondásra szólította fel a legfőbb ügyészt a Demokratikus Koalíció. Varju László pártigazgató szerint az ügyészségnek bocsánatot kell kérnie Gyurcsány Ferenctől, amiért alaptalanul vádolták a Sukoró-ügyben. A Gyurcsány-párt pártigazgatója szerint azzal, hogy az ügyészség bizonyítottság hiányában szüntette meg az eljárást a volt miniszterelnök ellen, bebizonyosodott, hogy koncepciós per folyt az ügyben. |